Rychlý přehled

  • Nejrychleji prodávaná 3D tiskárna v historii Prusa Research

    Model Original Prusa MK4 byl oznámen před rokem a prodával se rychleji, než se očekávalo. Tato 3D tiskárna, zaměřená na několikanásobně rychlejší tisk oproti svým předchůdcům, se stala také nejrychleji prodávanou tiskárnou od Josefa Průši. Velký zájem bohužel přeplnil výrobní kapacity a prodloužil dodací lhůty, a to jak modelu MK4, tak modelu XL. Firma oznamuje, že se podařilo kapacity rozšířit a během letošního jara dokáže předobjednané tiskárny dodat svým zákazníkům.

  • IFS hlásí mimořádný nárůst zájmu o cloudové služby

    Globální společnost IFS, která poskytuje podnikové systémy provozované v cloudu i samotné coudové služby, překvapila výsledky za rok 2023. Meziroční nárůst tržeb ze softwaru činí 33 % a nárůst tržeb z cloudu je dokonce 46 %. Jde o celosvětová čísla, v ČR bude zájem o cloud určitě nižší. Společnost IFS se soustředí na oblasti FSM, EAM, ERP a ESM.

  • První místo za Průmysl 4.0 vyhrála automatická linka na komínové vložky

    Cenu za Průmysl 4.0 každoročně uděluje Svaz průmyslu a dopravy ČR. Letošní prvenství získala firma P-D Refractories CZ, která v roce 2023 realizovala ve spolupráci s Fakultou strojní ČVUT automatickou linku na výrobu keramických komínových vložek. Odborná porota z přihlášených projektů dále vyzdvihla digitalizaci při výrobě radiofarmak ÚJV Řež a výstavbu automatické linky v BONATRANS GROUP. Svaz letos nově posuzoval projekty také v kategorii Integrátor, ve které ocenil společnost KVADOS za implementaci 5G SA sítě.

  • Japonský export už tři roky setrvale roste

    V roce 2023 překonal japonský export rekord z předchozího roku. Exportu nahrává mimo jiné i slabá hodnota jenu. Celková hodnota vyvezeného zboží v roce 2023 se odhaduje na 100,88 bilionů jenů. Export tvoří zejména japonské automobily (32,7% růst) a stavební či těžební technika (16,2 %).

  • Robot s dotykovým senzorem čte slepecké písmo dvakrát rychleji než člověk

    Na univerzitě v Cambridge vyvinuli robot, který přejíždí dotykoým senzorem po textu Braillova písma a dokáže ho číst. Jeho podstatnou přidanou hodnotou je software s umělou inteligencí, díky kterému dosahuje při čtení dvojnásobné rychlosti než lidé. Přestože to nebyl původní záměr, může tento robot najít ještě další využití díky vysoké citlivosti senzoru. Jeho citlivost srovnatelná s lidskými prsty může pomoci při výrobě robotických rukou nebo protéz.

    foto: University of Cambridge

Zobrazit nejnovější