Rychlý přehled

  • Partnerství Siemens a 2JCP v oblasti vodíku

    Společnost 2JCP se stává hlavním integrátorem vodíkových elektrolyzérů, které bude Siemens Energy dodávat svým zákazníkům v Evropě, s možností podílet se na projektech z celého světa.

    Doposud realizovala račická 2JCP pro Siemens Energy dvě konkrétní zakázky. Prvním projektem byla dodávka tří jednotek Silyzer 300 do Dánska pro projekt European Energy v Kassø. Druhý projekt, FlagshipONE, který je v současné době ve výrobě, zahrnuje čtyři vodíkové jednotky pro společnost Ørsted ve Švédsku. Na základě těchto úspěšných jednorázových zakázek se obě společnosti rozhodly posunout svou spolupráci na úroveň dlouhodobé rámcové smlouvy.

  • Solární panely nainstaloval na střechu ve Sviadnově Huisman ČR

    Huisman Czech Republic spustil provoz své první fotovoltaické elektrárny ve svém vývojovém a výrobním areálu ve Sviadnově u Frýdku-Místku. Na střechu administrativní budovy byla instalována fotovoltaika o celkovém výkonu téměř 50 kWp. V následujících letech plánuje Huisman Czech Republic zprovoznit přes 2000 solárních panelů s celkovým výkonem okolo 930 kWp. Souhrnná investice do vlastních solárních elektráren bude rámcově v desítkách milionů Kč včetně příslušenství a úprav střešních konstrukcí.

  • Fotovoltaická elektrárna jako zdroj energie pro výrobu v Magna Exteriors

    Společnost Magna Exteriors (Bohemia), součást obří firmy Magna na výrobu automobilových dílů, podepsala svou první smlouvu o nákupu elektřiny (Power Purchase Agreement – PPA). Dodavatel energie, Woodburn Capital Partners, vybuduje a bude provozovat pro liberecký závod Magna fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 2,4 MW po celou dobu trvání 15leté PPA. Zahájení výroby elektřiny se očekává do konce září 2024.

  • Turbína TG6 v Elektrárně Tisová se po 60 letech dočkala generální opravy

    Šedesát let sloužící parní turbína TG6 v Elektrárně Tisová prochází opravou průtočné části a regulace, výměnou nízkotlakého rotoru, revizí a upgradem řídícího systému parní turbíny 105 MW. Vedení elektrárny chce tímto krokem zajistit další bezpečný a bezproblémový provoz zařízení. Opravu má na starosti společnost Doosan Škoda Power, která je výrobcem turbíny.

  • TK ÚPT AV ČR: Brno má šanci na Nobelovu cenu

    Vědci v Brně vyvinuli pokročilou metodu elektronové mikroskopie, díky níž zobrazili jako první na světě živý rostlinný chromozom. Odhalení povrchové struktury chromozomu může v budoucnu ovlivnit například medicínu nebo zemědělství. Nová zobrazovací metoda je ale už teď zásadním vylepšením pro vědeckou obec. „V Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR jsme přesvědčeni, že jde o jeden z nejdůležitějších objevů, které byly učiněny na půdě naší instituce, a revolučním krokem vpřed pro elektronovou mikroskopii jako takovou. Naše metoda je rychlejší, levnější a vhodnější pro studium dynamických změn biologických vzorků než kryo-elektronová mikroskopie, oceněná v roce 2017 Nobelovou cenou,“ říká Vilém Neděla, vedoucí brněnského týmu Environmentální elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR.

Zobrazit nejnovější