Rychlý přehled
-
Plzeňský Aimtec uspěl v prestižní soutěži Factory Innovation Award
Technologicko-poradenská společnost zaměřující se na digitalizaci výroby a logistiky si z německého Hannover Messe odvezla první místo ze soutěže Factory Innovation Award 2024, kde uspěla se svou digitalizační platformou Aimtec DCIx v kategorii „Resilient Factory“. V ní jsou oceněny společnosti pomáhající svým zákazníkům se zvládáním dopadů narušení dodavatelského řetězce – tak, aby na tyto výkyvy bylo možné nejen pružně reagovat, ale také jim předcházet. Aimtec oslovil odbornou porotu technickými přednostmi platformy Aimtec DCIx, jako jsou její snadná integrovatelnost, škálovatelnost nebo cloud-first řešení. Ocenila také přístup společnosti k zákazníkům, která jim v dnešním turbulentním světě pomáhá s automatizací procesů, reaguje na jejich aktuální potřeby a usnadňuje jim neustálý rozvoj. Aimtec je schopen jednoduše připojit vybranou technologii a zaintegrovat ji do funkčního celku. Výsledkem je plně řízený a kontrolovaný proces – od ERP systému až po úroveň výrobního stroje.
A jak znělo hodnocení poroty? Software je snadné se naučit, cloud-first přístup slibuje, že řešení lze velmi rychle zavést a že od zákazníka není potřeba žádná další správa infrastruktury. Přesto je úroveň zabezpečení velmi vysoká. Porotě se líbila také kontejnerizace softwaru. Stejně tak ocenila integraci do systému SAP a užívání otevřených standardů. -
Doosan přináší do České republiky nové investice
Jihokorejský Doosan, světový výrobce parních turbín, chytrých strojů a polovodičů, představil významné investice do české ekonomiky. Zároveň v pondělí 13. května podepsal v Praze klíčová memoranda s českými firmami o spolupráci na projektech v tuzemsku i v zahraničí. Kromě toho prezentoval i plán Doosan Enerbility, který zahrnuje přesunutí klíčového know-how v oblasti výroby vzduchem chlazených generátorů s výkonem do 300 MW a vývoj a výrobu technologií plynových a vodíkových turbín do Plzně. Česká republika stát se tak díky tomuto kroku může stát významným evropským hráčem v segmentu výroby bezuhlíkové energie.
Doosan má v oblasti jaderné energetiky za sebou řadu úspěšných realizací. Po společném projektu s Korea Hydro & Nuclear Power na jaderné elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech je pro obě firmy stavba nových jaderných bloků v České republice dalším zásadním projektem v zahraničí, na němž chtějí společně participovat. -
Bosch Rexroth rozšiřuje nabídku lineárních os
Kompaktní moduly SMS s kuličkovou šroubovou převodovkou (Small Modules se šroubovým pohonem) jsou stejně jako ostatní produkty Rexroth vyráběny podle nejpřísnějších standardů kvality. Na první pohled vynikají plochým hliníkovým profilem, díky němuž je možné dosáhnout integrovaného a precizního vedení. Kromě toho jsou komponenty chráněny i uvnitř, a sice magneticky upevněnou ocelovou krycí lištou. Nové lineární moduly SMS jsou určené pro aplikace vyžadující vysokou opakovatelnost až ± 0,005 mm při nízké až střední dynamice. Pro zajištění co nejkratších dodacích lhůt lze lineární moduly SMS objednat přímo ze skladových zásob. V nabídce je pět velikostí na míru od 30 do 120 mm, které jsou vhodné pro rozsah pojezdu až do 1 200 mm. Lze si je zcela snadno vybrat a rovnou i objednat v internetovém obchodě Rexroth, a to za pomocí nástroje pro výběr produktů. K dispozici jsou i volitelné přídavné sady pro oblíbené servomotory, jako je boční řemenový pohon nebo přírubová spojka. K dispozici je i výběr motorů a řídicích jednotek od společnosti Bosch Rexroth.
-
OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu
Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit produktivitu ve výrobě komponentů tažných zařízení. Robotická kovací linku, která stála přes 80 milionů korun, tvoří šest robotů, kteří mají na starost různé operace od manipulace s výkovky, přes čištění kovacích zápustek, až po ukládání výkovků na dopravník na konci linky. Plně automatizovaný proces zajišťuje maximální bezpečnost práce, přesnost prováděných operací a produktivitu. Od spuštění linky v říjnu 2022 vyrobila v OSTROJi přes 410 000 kusů výkovků. Nárůst výroby si žádá i rozšíření výrobního týmu na divizi Kovárna a kalírna, kde v současné době pracuje 130 zaměstnanců. OSTROJ proto otevírá 25 nových pracovních míst na pracovištích kovací linky, technické kontroly, broušení, balení výkovků a CNC obrábění. OSTROJ rovněž pečlivě sleduje možnosti budoucího technologického rozvoje v oblasti automotive a robotizace. S ohledem na dosavadní zkušenosti získané z robotizace kovacího procesu zde proto zástupci společnosti plánují postupné zavedení minimálně částečné robotizace u všech kovacích linek.
-
Výroba strojů a zařízení dál táhne dolů výkon českého průmyslu
Průmyslová produkce v březnu pokračovala v poklesu, který meziročně činil 2,7 %. Výrazně se na tom podílel obzvlášť segment výroby strojů a zařízení, včetně kovoobráběcích strojů. Produkce nadále klesá v kovodělném průmyslu, v hutnictví a slévárenství. Proti tomu vzrostl počet nově nasmlouvaných zakázek v automobilovém průmyslu, zejména ve výrobě světelných komponentů pro vozidla. Pokračující pokles zaznamenává i průmyslová produkce v evropské sedmadvacítce, a to o 5,4 %. Německo se propadlo o 6,1 %, když například výroba elektrických zařízení u našeho západního souseda si pohoršila o 16,1 % a výroba motorových vozidel o 11,1 %.