Rychlý přehled

  • Podívejte se, jak vznikala největší 3D tištěná plastika na světě – měří 28 metrů

    Fotbalové fanoušky na stadionu Allegiant v americké Nevadě nyní vítá víc než osmadvacetimetrová plastika poháru, sestavená z 226 bloků vyrobených na 3D tiskárně.
    Obří objekt prostupující přes dvě podlaží vstupní haly stadionu vyrobila firma Dimensional Innovations, která mu v souhrnu věnovala víc než 50 tisíc hodin.
    3D tiskem vznikala vnitřní konstrukce z polykarbonátu vyztuženého uhlíkovým vláknem, přičemž jen tento kompozit váží přes 24 tun.
    Povrch plastiky tvoří 1148 unikátních hliníkových plátů, v některých místech je ale pro zajímavost přiznána vrstevnatá struktura 3D tisku.

    Více informací a video z výroby najdete na webu dimin.com.

  • Nový obor Konstrukční inženýrství na VUT přijímá přihlášky do 31. března

    Vysoké učení technické v Brně otevírá nový studijní program Konstrukční inženýrství. Jeho tvůrci se inspirovali v zahraničí a přinášejí důraz na projektovou výuku a práci v týmu. Přihlášky lze podávat již nyní, až do 31. 3. 2024. Další informace o přihláškách, například o anglickém magisterském programu v Brně nebo o možnostech studia v Norsku se dočtete na stránkách univerzity.

     

  • Školicí středisko připravuje zaměstnance na výrobu nové Škody Octavia

    V závodě v Kvasinách otevřela Škoda Auto nové školicí středisko pro robotiku a automatizaci. Jeho úkolem je vzdělávat zaměstnance koncernu, aby byli připraveni na vyšší míru automatizace ve výrobě. Letos v létě se v Kvasinách začne vyrábět nový model Škoda Octavia.

  • Nový senzor umožní autonomním vozidlům vidět za roh

    Nový senzor, který kromě viditelného spektra snímá i infračervené zážení, dokáže na základě odrazů na okolních objektech přesně odhadovat, co je za rohem. Důležitý je také algoritmus, který data vyhodnocuje. „Naše zlepšení strojového vidění najde uplatnění především při provozu autonomních vozíků, ale vidíme možný potenciál třeba i v endoskopii,“ říká Xiaolong Hu, hlavní autor studie a profesor na Tianjinské univerzitě v čínském Tianjinu.

  • OKD investovala 66 milionů do renovace tří dobývacích kombajnů

    Těžební společnost OKD dokončuje opravu posledního ze tří kombajnů. Renovace každého ze tří dálkově řízených šedesátitunových kombajnů, sloužících k odřezávání uhelné masy, a tedy dobývání uhlí v porubech dolu ČSM, trvala přibližně dva měsíce. „Při renovaci se každý kombajn demontuje doslova do šroubku, aby se všechny součásti mohly zkontrolovat. Poté se opotřebované díly jako například ramena, vrátky či pojezdy nahradí novými, nebo opraví. Generální oprava se týkala také elektrických rozvodů,“ vysvětlil Radim Mikula, mechanik OKD, který je zodpovědný za úspěšnou realizaci oprav dobývacích strojů.

Zobrazit nejnovější