Rychlý přehled

  • Obrázek vytvořený umělou inteligencí není autorským dílem

    První český rozsudek věnovaný tématu autorských práv a dílu vytvořenému umělou inteligencí zamítl žalobu, v níž se tvůrce dožadoval přiznání autorských práv. V rozhodnutí se mimo jiné konstatuje: „obrázek vytvořený umělou inteligencí nepředstavuje autorské dílo podle § 2 AZ, neboť nesplňuje pojmové znaky autorského díla. Neboť se nejedná o jedinečný výsledek tvůrčí činnosti fyzické osoby – autora. Žalobce sám osobně dílo nevytvořil, to vzniklo pomocí umělé inteligence, a v řízení nebylo prokázáno na základě jakého konkrétního zadání.“ Podle soudu není autorským dílem ani zadání – „prompt“, na jehož základě dílo vzniklo. Celý text rozsudku naleznete zde.

  • Spojení Technotrade s rakouskou firmou Hainzl

    Rodinná firma Technotrade z Olomouce, která se zabývá elektrickými pohony, hydraulickými systémy a elektronikou pro stroje, má od nového roku rakouského spolumajitele. Odkoupením 50 % podílu se jím stala společnost Hainzl.

  • Dassault Systèmes má po 29 letech nového generálního ředitele

    Francouzský výrobce průmyslového softwaru CATIA, 3DEXPERIENCE, SolidWorks a mnoha dalších aplikací používaných napříč obory, má od 1. ledna 2024 nového CEO. Stal se jím Pascal Daloz, který v Dassault Systèmes pracuje od roku 2001 a vystřídal zde řadu manažerských pozic včetně úloh v nejvyšším vedení. Jeho předchůdce Bernard Charlès v pozici CEO působil dlouhých 29 let, čímž se celosvětově řadí mezi manažerské rekordmany. Sám do Dassault Systèmes nastoupil již v roce 1983 jako vývojář konstrukčního softwaru a po svém povýšení na generálního ředitele z firmy vybudoval jednoho z největších softwarových hráčů na světě. Tržní kapitalizace Dassault Systèmes na pařížské burze dosahuje cca 62,5 miliardy eur, roční obrat společnosti činí cca 4,5 miliardy eur.

    Bernard Charlès a Pascal Daloz (vpravo). Foto: Dassault Systèmes

    Bernard Charlès ve firmě zůstává, od letošního ledna zastává pozici výkonného předsedy představenstva. K veřejnému předání pomyslného žezla dojde v polovině února na konferenci 3DEXPERIENCE World v Dallasu, kde zároveň Pascal Daloz představí svoji vizi o dalším směřování společnosti.

  • Ještě se můžete registrovat na seminář Trendy ve strojírenské technice a technologii

    Seminář Trendy ve strojírenské výrobní technice a technologii na ČVUT v Praze pořádá Fakulta strojní, Ústav výrobních strojů a zařízení (RCMT) a Společnost pro obráběcí stroje. Termín akce je středa 31. 1. 2024 od 9.00 hod. Program bude mimo jiné věnovaný reflexi nedávných klíčových veletrhů Automatica, EMO, LaserWorld a Formnext 2023. Účast na workshopu je po přihlášení zdarma. Registrace jsou otevřené do 28. 1. 2024 na tomto odkazu.

  • Umělá inteligence pomáhá robotům při vychystávání produktů

    Roboty vybavené umělou inteligencí nabízejí nové perspektivy pro automatizované sklady, chytré projekty se realizují už nyní. Siemens spolu s firmou Mecalux spolupracoval na aplikaci, kde se robot na základě strojového vidění a AI samostatně rozhoduje, jak správně uchopit zadanou položku – od pevných produktů až po obtížně zpracovatelné sáčky s drobnostmi. V dalším kroku pak na základě algoritmu od firmy Mecalux uloží zboží na přesné místo v boxu tak, aby hospodárně využil prostor v boxu a žádný předmět přitom nebyl poškozen.

    Foto: Siemens

Zobrazit nejnovější