Rychlý přehled
-
Škoda Auto ve Vrchlabí zavádí při plném provozu zásadní transformaci logistiky
Logistika byla ve vrchlabském závodě řízena řadou dílčích systémů. Mezi nimi vznikal prostor pro chyby, navíc bylo složité je všechny udržovat. Celá logistika závodu nyní přešla pod jednotné řízení ONE Log využívající platformu SAP. Tato výrazná změna v IT sféře závodu probíhá při standardním provozu. V současnosti zvyšuje zásadním způsobem efektivitu a flexibilitu logistiky, do budoucna je důležitým stavebním kamenem pro digitalizaci celého závodu.
-
Kvůli poruše shořel lunární modul Peregrine i s českým detektorem
Cílem modulu Peregrin bylo měřit vesmírné záření a z povrchu měsíce je v reálném čase odesílat na základnu na Zemi. Data o nebezpečném záření měl snímat detektor částic Timepix. Na základě technologie Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) jej vyvinula a vyrobila česká společnost ADVACAM. Projekt však před pár dny havaroval. Raketě, která měla vynést lunární modul Peregrine k měsíci, selhal pohonný systém, z toho důvodu i s nákladem shořela 19. ledna v atmosféře.
-
Obrázek vytvořený umělou inteligencí není autorským dílem
První český rozsudek věnovaný tématu autorských práv a dílu vytvořenému umělou inteligencí zamítl žalobu, v níž se tvůrce dožadoval přiznání autorských práv. V rozhodnutí se mimo jiné konstatuje: „obrázek vytvořený umělou inteligencí nepředstavuje autorské dílo podle § 2 AZ, neboť nesplňuje pojmové znaky autorského díla. Neboť se nejedná o jedinečný výsledek tvůrčí činnosti fyzické osoby – autora. Žalobce sám osobně dílo nevytvořil, to vzniklo pomocí umělé inteligence, a v řízení nebylo prokázáno na základě jakého konkrétního zadání.“ Podle soudu není autorským dílem ani zadání – „prompt“, na jehož základě dílo vzniklo. Celý text rozsudku naleznete zde.
-
Dassault Systèmes má po 29 letech nového generálního ředitele
Francouzský výrobce průmyslového softwaru CATIA, 3DEXPERIENCE, SolidWorks a mnoha dalších aplikací používaných napříč obory, má od 1. ledna 2024 nového CEO. Stal se jím Pascal Daloz, který v Dassault Systèmes pracuje od roku 2001 a vystřídal zde řadu manažerských pozic včetně úloh v nejvyšším vedení. Jeho předchůdce Bernard Charlès v pozici CEO působil dlouhých 29 let, čímž se celosvětově řadí mezi manažerské rekordmany. Sám do Dassault Systèmes nastoupil již v roce 1983 jako vývojář konstrukčního softwaru a po svém povýšení na generálního ředitele z firmy vybudoval jednoho z největších softwarových hráčů na světě. Tržní kapitalizace Dassault Systèmes na pařížské burze dosahuje cca 62,5 miliardy eur, roční obrat společnosti činí cca 4,5 miliardy eur.
Bernard Charlès ve firmě zůstává, od letošního ledna zastává pozici výkonného předsedy představenstva. K veřejnému předání pomyslného žezla dojde v polovině února na konferenci 3DEXPERIENCE World v Dallasu, kde zároveň Pascal Daloz představí svoji vizi o dalším směřování společnosti.