Rychlý přehled
-
STARTECH si v prosinci nadělil špičkové stroje
K 4osé frézce Mazak HCN 6000 přicestoval do Říčan u Brna i skutečný obr mezi obráběcími centry. Horizontální fréza Mazak HCN 1010. 55 tun železa přivezlo do Říčan pět kamionů. V těchto dnech probíhá usazování a seřizování stroje, aby se mohl co nejrychleji zapojit do výroby speciálních boxů pro norské rybáře.
-
Technologické dny MAZAK startují už v lednu
Novinky, zkušenosti z praxe, vize a plánované inovace pro nový rok 2025. To je jen v kostce program akce, kterou pro zákazníky a obchodní partnery pořádá společnost MAZAK ve svém pražském sídle. Více informací najdete v kalendáři událostí, kde je proklik přímo na stránky pořadatele, včetně možnosti registrace.
-
Úspěšná vesmírná mise českých středoškoláků
Raketa společnosti SpaceX vynesla na oběžnou dráhu tři satelity, přičemž jedním z nich je i družice, kterou sestrojili středoškoláci z týmu LASAR. Sonda má otestovat novou metodu likvidace kosmického odpadu pomocí laseru. Český tým LASAR zvítězil již v dubnu, v celosvětové soutěži Conrad Challenge, hned ve dvou kategoriích ze tří. Před odborníky z NASA a v konkurenci více než dvou tisíc týmů představil řešení, jak restartovat nekomunikující družice na oběžné dráze Země.
-
VÍTKOVICE STEEL posiluje nový vlastník
O plánované změně majitele informovala ostravská společnost již v říjnu letošního roku. Avšak až v těchto dnech se novým majitelem oficiálně stává společnost Jindal Steel International ze světově známé průmyslové skupiny Jindal Group působící nejen v ocelářství, ale i v energetice a těžebním průmyslu. Odkoupením akciových podílů od dosavadních majitelů získala 100 procent akcií ostravského podniku.
Společnost VÍTKOVICE STEEL spolupracuje se skupinou Jindal už více než rok v oblasti provozního financování poté, co v minulém roce Jindal Group stabilizovala její finanční situaci. Letos na jaře VÍTKOVICE STEEL se skupinou Jindal uzavřely závazné memorandum o vzájemné obchodní spolupráci na dodávkách vstupního materiálu vyrobeného s nízkými emisemi CO2 a minimálním dopadem na životní prostředí. Ostravská společnost si tím zajistila nízkoemisní ocelové bramy z Ománu v objemu až milion tun ročně. Díky partnerství s Jindal Group se VÍTKOVICE STEEL mohou stát jedním z prvních výrobců tzv. zelených plechů v Evropě a významně posílit konkurenceschopnost i svou pozici na trzích.
-
PlasmaSolve se podílí na pokrokové výrobě polovodičů
Brněnská společnost PlasmaSolve se stala jedním z hlavních partnerů projektu HaloFreeEtch, jehož cílem je vývoj ekologicky udržitelného procesu leptání polovodičů, který eliminuje použití halogenovaných sloučenin. Současné metody plazmového leptání využívající halogeny představují rizika pro životní prostředí a lidské zdraví. Nové metody by proto měly významně snížit environmentální zátěž, ale také uhlíkovou stopu výroby čipů. Projekt je financován agenturou EISMEA spadající pod Evropskou komisi a bude trvat 4 roky. Hlavním koordinátorem projektu je Technická univerzita v Saské Kamenici (Chemnitz).
Čipy jsou základní komponentou všech moderních technologií, proto patří polovodičový průmysl mezi priority evropské ekonomiky. Cílem Evropská unie je technologická suverenita kontinentu a jeho nezávislost na globálních dodavatelských řetězcích. To je ostatně i důvod, proč jsou do výzkumu a vývoje v této oblasti investovány nemalé prostředky, mj. právě prostřednictvím projektu HaloFreeEtch.