Rychlý přehled
-
TK ÚPT AV ČR: Brno má šanci na Nobelovu cenu
Vědci v Brně vyvinuli pokročilou metodu elektronové mikroskopie, díky níž zobrazili jako první na světě živý rostlinný chromozom. Odhalení povrchové struktury chromozomu může v budoucnu ovlivnit například medicínu nebo zemědělství. Nová zobrazovací metoda je ale už teď zásadním vylepšením pro vědeckou obec. „V Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR jsme přesvědčeni, že jde o jeden z nejdůležitějších objevů, které byly učiněny na půdě naší instituce, a revolučním krokem vpřed pro elektronovou mikroskopii jako takovou. Naše metoda je rychlejší, levnější a vhodnější pro studium dynamických změn biologických vzorků než kryo-elektronová mikroskopie, oceněná v roce 2017 Nobelovou cenou,“ říká Vilém Neděla, vedoucí brněnského týmu Environmentální elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
-
Nenechte si ujít seminář 3D měření v MCAE Systems
V Kuřimi u Brna pořádá 12. září 2024 společnost MCAE Systems ve spolupráci s EBZ Hoffmann seminář s praktickými ukázkami 3D skenování dílů pro slévárny, nástrojárny, lisovny, svařovny a modelárny. Na programu je velkoplošné skenování s ZEISS ATOS LRX nebo automatizované skenování s ATOS ScanBox 7260 u společnosti EBZ Hoffmann. Registrovat se můžete zde.
-
Staronová firma v 3D tisku: Nikon AM Synergy
V červenci minulého roku společnost Nikon dokončila akvizici firmy Morf3D. Nyní ji zásadně reorganizuje a přejmenovává na Nikon AM Synergy. Tato nová vlajková loď aditivní výroby, spadající pod japonský gigant Nikon, sídlí v Long Beach v Kalifornii a věnuje se zavádění a rozšiřování aditivní výroby kovů (AM) pro špičkové aplikace, zejména v obranném a leteckém průmyslu.
-
NTT Czech Republic vede Zuzana Kocmaníková, přešla sem z IBM
Zuzana Kocmaníková je od 17. června generální ředitelkou společnosti NTT Czech Republic. Nahradila Michaela Paiera, který dočasně vedl firmu po odchodu Petra Hübla do penze. Kocmaníková dříve vedla téměř 5 let IBM pro Českou republiku a Slovensko.
-
Doosan investuje miliardy do Plzeňských závodů a přesune sem část výroby
„Rozhodli jsme se přenést do České republiky technologii pro výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren i malých modulárních reaktorů tak, aby se český průmysl významně podílel na projektech skupiny Doosan na světových trzích. Zároveň v Plzni plánujeme vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě, které přinese více pracovních míst a zařadí Českou republiku na mapu několika málo výrobců na světě,“ řekl Seungwoo Sohn, generální ředitel Doosan Enerbility Power Service Business Group.