Prosperující CAD Studio ve víru akvizic

Arkance Systems CZ s.r.o.
— vydáno 2. února 2021

Český prodejce profesního softwaru CAD Studio má za sebou velmi zajímavé období, které přineslo rekordní obchodní růst, rozšíření portfolia strojírenských řešení a navíc spojení s nadnárodním technologickým koncernem.

Inzerce

Z hlediska obratu je dnes CAD Studio největším dodavatelem CAx softwaru v České republice a jeho profesní web CADforum.cz dokonce svým dosahem překonává obdobnou aktivitu globálně působící firmy Autodesk, jejíž aplikace zde CAD Studio prodává a podporuje. O témata k rozhovoru s výkonným ředitelem společnosti Janem Binterem jsme tedy opravdu neměli nouzi.

V posledním fiskálním roce jste dosáhli rekordních tržeb, následně jste změnili majitele, oslavili 20 let portálu CADforum.cz a uspořádali vaši výroční konferenci s mimořádnou návštěvností. Co vás potěšilo nejvíc a co pro vás naopak představovalo největší výzvu?

Jan Binter, CAD Studio: Výsledky finančního roku, který jsme uzavírali s koncem března, a zahrnoval i první kvartál roku 2020, nás svojí výší potěšit musely a takové potěšení bylo důležité obzvláště v první vlně „covidu“. Podílely se na tom úspěšné projekty ve všech oblastech – implementace BIM jak v oblasti projektování, tak na straně investorů s cloudovou správou BIM dat, ve strojírenství jsme dokončili pěkné projekty správy dat s integrací do podnikových systémů a realizovali jsme také zajímavé projekty i v oblasti CAM a automatizaci konstrukce. Naše GIS platforma twiGIS vyrostla na velkých řešeních k plné dospělosti. V tom negativním smyslu to byl pochopitelně covid a vše s ním spojené, ale i tam jsme našli potěšující možnosti v nových formách online služeb.

Obrat vaší společnosti ve fiskálním roce 2019 zaznamenal skokový meziroční nárůst o 68 %. Jako hlavní stimul pro tento výsledek uvádíte nárůst prodejů licencí strojírenského softwaru o 75 %. Z jakých konkrétních základů tento růst vychází – je to vyšší poptávka po nějakém konkrétním řešení, změna licenční politiky, nebo jiný důvod?

Komplexnost řešení, které jsme vloni rozšířili o CAM a zkušenosti v této oblasti nám umožňují nabídnout zákazníkům konkrétní zefektivnění procesů, to je to hlavní co vedlo k velkému růstu ve strojírenství. Podobné je to i ve stavebnictví, kde s pomocí BIM posouváme s našimi zákazníky digitalizaci a pomáháme jim připravit se na blížící BIM mandát pro státní stavební zakázky.

Váš primární dodavatel softwaru, americká společnost Autodesk, v roce 2015 dosáhla do té doby rekordního obratu přes 2,5 miliardy dolarů, načež se rozhodla nabízet software už výhradně za předplatné. Poté její tržby začaly padat až ke dvěma miliardám dolarů, nicméně v roce 2018 nastal prudký obrat a letos roční obrat Autodesku atakuje 3,3 miliardy dolarů. Čemu ze své zkušenosti přičítáte takový výkyv – a především ve výsledku tak pozitivní vývoj?

Změna licenčního modelu pochopitelně vede k poklesu tržeb, protože nová licence má nižší cenu. Následující růst obratu ukazuje na správný směr, který většina zákazníků vítá, protože přináší vysokou flexibilitu, která je tak důležitá zejména v dnešní dynamické a rozkolísané době. Předplatné podstatně snižuje cenu zavedení nových návrhových technologií a umožňuje je pružně obnovovat a měnit podle potřeb firmy a stavu trhu.

Vaše společnost má za sebou mnoho akvizic konkurenčních podniků. Vloni se vaší součástí trochu překvapivě stala také firma CAD CAM Systems, která v ČR dlouhá léta zastupovala značku Delcam. Dovolil byste nám nahlédnout do pozadí této specifické akvizice – čím nebo kým byla motivována a co je jejím výsledkem?

Delcam byl koupený Autodeskem před několika lety. Vloni začal Autodesk integrovat CAM řešení Delcam do svých strojírenských řešení a kolegové z CAD CAM Systems hledali partnera, který by pomohl využít výhody tohoto integrovaného řešení a mohl společně oslovit zákazníky pracující v CAD a PDM na platformě Autodesku. My jsme možnost rozšířit naše řešení o CAM nástroje pro nejnáročnější úlohy uvítali. Díky vysoké odbornosti a profesionalitě nových kolegů se CAM stal úspěšnou součástí našich řešení.

Autodesk je historicky především dodavatelem CAD softwaru, nicméně v posledních letech si vydobyl silnou pozici také mezi CAM aplikacemi. Vedle systémů PowerMill a FeatureCAM pocházejících od zmíněného Delcamu nabízíte také řešení CIMCO, InventorCAM a CAD/CAM Fusion 360. Můžete alespoň stručně shrnout, pro jaké oblasti použití a jaký typ zákazníků je nejvhodnější každé z těchto řešení?

Software od původní značky Delcam je špičkové řešení pro náročné operace, které nyní Autodesk integruje do celého komplexního řešení. PowerMill je určen pro náročná 5osá obrábění, FeatureCAM má vyšší stupeň automatizace pro tvorbu CNC kódu a umožňuje řízení soustružnicko-frézovacích center a drátořezů. Inventor CAM je plně integrován do prostředí Inventoru a Fusion 360 umožňuje díky své cenové dostupnosti nasadit CAM i u malých zákazníků. Nakonec nasazení CIMCO umožní na stejném počtu strojů vyrobit více – je určené pro online sledování, analýzu, řízení a optimalizaci využití obráběcích strojů. Novinkou v softwarovém portfoliu Autodesku pro výrobu je aplikace CAMplete, který nabízí reálnou simulaci a ověření generovaného NC kódu.

Jak už jsme zmínili, software od Autodesku už lze pořídit výhradně formou předplatného. K dispozici je v tuto chvíli nicméně několik forem licencování – maintenance, subscription, licence na jméno uživatele – čím se vzájemně odlišují a jaké jsou jejich výhody vzhledem k typu uživatele?

Autodesk směřuje licenční politiku na uživatele, kde licence je vázaná na přihlášení uživatele do systémů Autodesku. Týká se to všech subscription licencí. Podobně jako u cloudu to umožňuje lépe přizpůsobit prostředí potřebám uživatele bez ohledu na zařízení, ze kterého uživatel pracuje. Součástí tohoto směřování je současná výhodná nabídka výměny jedné plovoucí licence za dvě licence na jméno. Čeká nás také ukončení obnovy maintenance, ale to se týká již méně než 3 % zákazníků, kteří mají stále možnost výhodného přechodu na subscription.

Přetrvávající omezení kvůli pandemii koronaviru v mnoha firmách přispěly k urychlení digitalizace a práce z domova. Jakými způsoby vychází těmto potřebám vstříc vámi nabízená řešení?

Nejdůležitějším prvkem je v tomto případě cloud, kde možnosti spolupráce nejsou omezeny firemní sítí. Zapadá do toho i zmíněný model licencování, kde uživatel může licenci využívat na více zařízeních. My jsme také značně rozšířili nabídku online služeb od pomoci zákazníkům s online prostředím přes krátké výukové webináře až po školení, e-learningové kurzy či konzultace v rozsahu klasických služeb.

Zaznamenali jste v souvislosti s aktuální situací nějaké změny v poptávce po jednotlivých produktech? Ať už by šlo například o snahu firem začít šetřit, nebo zvýšený zájem o určité aplikace?

Nejvíce zasaženou oblastí z našeho pohledu je právě strojírenství, které postihl výpadek v automobilovém průmyslu a v současné době tam vnímáme vyšší míru nejistoty, která vede k opatrnosti v investování. Ve stavebnictví je situace výrazně lepší. Velký zájem je o online služby a produkty pomáhající v online práci.

Během relativně krátké doby si vydobyl velkou popularitu cloudový CAD/CAM software Autodesk Fusion 360. Můžete prozradit, jak se vyvíjí zájem o něj v České republice a jaký je poměr uživatelů bezplatných vs. placených verzí?  

O Fusion 360 je velký zájem i u nás. Poměr bezplatných neumíme přesně spočítat, protože Autodesk s námi tato data nesdílí. Ale můžeme je odhadnout díky naší nabídce nadstavbového českého prostředí pro Fusion 360. V našich prodejích vidíme, že na 5 lokalizací připadne 1 placená licence Fusion 360, ale dá se předpokládat, že uživatelů bez lokalizace je mnohem více. Řadu platících uživatelů najdeme také mezi zákazníky s balíčkem strojírenské kolekce, jejíž součástí Fusion 360 je. Fusion 360 má širokou a kvalitní funkčnost a je možné k němu dokoupit řadu rozšíření, jež z něj dělají velké řešení, proto můžeme očekávat další růst zájmu.

Vaše výroční konference CADfórum v roce 2020 poprvé proběhla čistě virtuálně a dle dostupných informací zaznamenala přes pět stovek registrovaných účastníků, což je jednoznačně úspěch. Také poslední americká Autodesk University měla díky virtuálnímu zpřístupnění zdarma úctyhodnou sledovanost – kolem 100 tisíc účastníků. Myslíte si, že tyto výsledky mohou vést k tomu, že se virtuální formát podobných událostí vyplatí zachovat i za předpokladu, kdy už bude možné opět pořádat fyzická setkání?

Pokud bychom podobné akce zúžili pouze na předávání informací, tak by je šlo nahradit online formou. My ale v CADfóru vidíme možnost setkávání nás se zákazníky nebo zákazníků mezi sebou a to online forma nenahradí.

Virtuálních konferencí a seminářů jste již uspořádali několik. Co je podle vás jejich největší výhodou a v čem oproti tomu vnímáte největší rezervy proti zažitému normálu?

Výhodou online akcí je jednodušší organizace a méně cestování. Jak jsem už zmínil, tak nevýhodou je především absence osobního kontaktu, možnost diskusí mimo naplánovaný program třeba u kávy nebo na obědě, přímá zpětná vazba, kterou vidíte na publiku nebo spontánní diskuse.

Váš komunitní portál CADforum.cz nedávno oslavil 20 let existence a s již téměř 100 tisíci registrovanými uživateli je dokonce dvakrát větší než podobná globální oficiální služba pod hlavičkou Autodesku. Čemu přičítáte takový úspěch – a nebojíte se, že komunitu mladších uživatelů postupně odlákají moderní sociální sítě?  

Uživatele láká obsah, což je důvod, proč je o CADforum.cz takový zájem a nemyslím si, že forma je tak důležitá. Na CADforum.cz je proti sociálním sítím strukturovaný obsah, což je pro tento typ diskusí a informací mnohem vhodnější. Díky velkému počtu uživatelů tam řada diskusí funguje nezávisle na nás, ale zároveň se snažíme pomoci tam, kde není odpověď od uživatelů. Tím dlouhodobě vzniká zajímavý obsah, který přilákal k registraci nejen zmiňovaných téměř 100 tisíc českých a slovenských uživatelů, ale také dalších 850 tisíc z jiných zemí.

V polovině roku 2020 změnilo CAD Studio majitele, když jste se stali součástí francouzské skupiny Groupe Monnoyeur v rámci její dceřiné firmy Arkance Systems. Vnímáte tuto změnu jako čistě byznysově formální, nebo se nějakým způsobem pozitivně projevuje i z praktického hlediska v dalším růstu a rozvoji vaší společnosti?

Společně s dalšími společnostmi Arkance Systems nyní budujeme základy společného fungování tak, abychom využili synergie a mohli hrát roli evropského lídra v oblasti CAx a BIM. CAD Studio díky know-how a vlastnímu softwaru hraje důležitou roli v tomto procesu. Můžeme se těšit na větší investice do vývoje softwaru a dalších rozvojových aktivit.

Další článek: HANNOVER MESSE rezignoval na hybridní událost, i letos bude jen virtuálně