Prusa Research rozdá desítky tisíc ochranných štítů pro lékaře, vyrábí je na 3D tiskárnách
Nejen šicí stroje, ale i 3D tiskárny se zapojily do boje proti koronaviru. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři testuje společnost Prusa Research vytištěné ochranné štíty. O štíty mohou nyní žádat nemocnice, praktičtí lékaři, dentisté, lékárny a další přes webový formulář – dostanou je zdarma.
Inzerce
Lékaři nebo další profesionálové, kteří trpí nedostatkem pomůcek a chtějí se zapojit do testování, se mohou přihlásit na stránce www.prusa3d.cz/covid19 napřímo. V jednoduchém formuláři vyplní svůj požadavek a Prusa Research jim následně štíty zdarma doručí. Firma takto plánuje rozdat desítky tisíc kusů a zapojit do procesu i dobrovolníky z řad 3D tiskařů.
Během pouhých tří dnů prošel projekt od fáze prvního návrhu přes prototypy až po sériově vyráběnou verzi. Vše přitom vzniká ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a na testování se podílejí lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a celá řada soukromých ambulancí, zejména dentistů.
Hodnota materiálu na jeden štít se pohybuje kolem 20 korun a z hygienických důvodů jsou považovány za jednorázové. Určitou část svých výrobních kapacit vyhradí Prusa Research pro potřeby Ministerstva zdravotnictví.
Na 3D tiskové farmě, která je s 500 tiskárnami největší na světě, se i při alokování pouhé pětiny tiskáren na tisk štítů podaří vyrobit 800 kusů denně. „Momentálně řešíme další optimalizace a počítám, že se brzy dostaneme na 2 000 kusů denně,” říká CEO firmy Josef Průša. Výroba štítů probíhá paralelně s normální produkcí 3D tiskáren.
Akutní nedostatek ochranných pomůcek aktivizoval také komunitu 3D tiskařů, kteří se rozhodli v současné situaci využít své domácí i firemní 3D tiskárny a poskytnout pomoc. Část z těchto dobrovolníků je zapojena i do technologické pracovní skupiny Covid19CZ, ve které nápad na výrobu štítů vznikl.
„Idea spočívá v tom, že všechny potřebné návody a postupy zveřejníme na internetu a 3D tiskařská komunita pak bude moct nabídnout výrobu štítů lokálně těm nejpotřebnějším,” pokračuje Průša. V praxi by to mohlo vypadat tak, že se komunita tiskařů domluví s místním praktickým doktorem nebo zubařem a začne mu štíty dodávat. Takový systém může fungovat po celém světě. „Už nyní nás kontaktují profesionálové z některých států USA, z Velké Británie nebo Bulharska,” říká Josef Průša.
Velkou výzvou takové produkce je sterilnost výrobního prostředí. Prusa Research vyrábí štíty s vysokými nároky na sterilitu. „Výrobci musí otevřeně sdělovat, v jakých podmínkách pomůcka vznikala a konzultovat s lékařem minimalizaci rizika. I my doporučujeme štít před použitím důkladně sterilizovat ověřeným virucidním přípravkem nebo ho po vyrobení nechat minimálně 90 hodin bez kontaktu s okolním prostředím. Bylo by tragické v dobré víře situaci zhoršit,” doplňuje Průša.
Další článek: STROJIRENSTVI.CZ 1/2020 – přečtěte si aktuální vydání našeho časopisu také on-line