Ptali jsme se: Jak se stavíte k omezení podpory obnovitelných zdrojů? Díl 2.

Redakce Redakce
— vydáno 17. dubna 2013

Ptali jsme se českých odborníků, co si myslí o omezení podpory obnovitelných zdrojů a jak se to dotkne jejich odvětví. V dnešním dílu odpovídal Jan Matějka, místopředseda představenstva České bioplynové asociace

Inzerce

Bez financí státu se bude muset od nového roku obejít každá nová větrná elektrárna – ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje zastavení podpory obnovitelných zdrojů. Až stamilionové investice jsou tak podle informací deníku E15 v ohrožení. Zhruba dvacítka firem, které mají rozpracovány desítky projektů na stavbu větrných parků, dělá jejich rychlou inventuru. Dosavadní investice zpravidla odepíšou.

V jednom z dřívějších vyjádření jste se zmínil, že zastavení podpory obnovitelných zdrojů může pro jejich rozvoj znamenat velkou újmu.Máte představu, kolika projektů se takovéto omezení dotkne a kolik jich bude muset být odloženo? 

Nemám přesný přehled, ale v každém případě je škoda, že firmy neuskuteční projekty, které by díky přísněji nastaveným podmínkám v novém zákoně byly mnohem efektivnější než staré bioplynové stanice – hlavně by byly nuceny využít maximum vyrobeného tepla. Také se neuskuteční ani žádný biometanový projekt, což je mi líto zejména z pohledu rozvoje nových technologií. 

Jak by se podle vás dala současná situace vyřešit? 

Ideální by bylo podporu pozvolna snižovat, respektive ji nastavit tak, aby se uskutečnily jen opravdu zajímavé záměry. A nestanovovat všude automaticky nulu. Nejdřív bezbřehá podpora čehokoliv a pak naopak strategie „vše zničit“ – to nelze nijak rozumně komentovat. Navíc když přijde ministerstvo průmyslu a obchodu s námětem, že po deseti letech bude nutné dokazovat, jestli se investice ještě nesplatila… Přitom podporovaná cena elektřiny z bioplynu kryje zejména náklady na suroviny a údržbu – až z 80 procent. Což znamená, že ji nelze ani po splacení technologie nijak snižovat. 

Myslíte si, že se situace změní s případnou novou vládou? 

Nevěřím, že by se situace radikálně změnila. V tuto chvíli jsou obnovitelné zdroje na černé listině téměř všech politických stran. A že by Zelení získali většinu ve sněmovně, to nelze opravdu očekávat. 

Jak vidíte podporu obnovitelných zdrojů v horizontu několika desítek budoucích let? 

V nejbližších letech se obnovitelné zdroje vrátí ke své podstatě a budou figurovat jen jako prostředek krytí lokální domácí či firemní spotřeby – a to spíše na individuální bázi, což nebude vyžadovat podporu. U fotovoltaiky možná technologie zlevní na tolik, že bude možné provozovat i o něco větší fotovoltaické zdroje bez státní dotace. (Pokud je ovšem bude ochoten někdo připojit.) U bioplynových stanic to není reálné, a pokud podpora nebude alespoň v nějaké rozumné míře obnovena, nenajde se zájemce o jejich provozování v dnešním rozsahu.

Další článek: Fakulta elektrotechnická ČVUT označila nově dvě střední školy jako fakultní