Robotická svařovací buňka TruArc Weld 1000 řeší nedostatek svářečů zrychluje výrobu

TRUMPF Praha, spol. s r.o.
— vydáno 15. listopadu 2021

Na MSV v Brně představila firma TRUMPF svařovací robotickou buňku TruArc Weld 1000. Firmám pomůže překovat nedostatek svářečů (úřady práce evidují zhruba 7 000 požadavků firem na obsazení těchto pozic). A navíc přináší všechny výhody robotického řešení: v první řadě opakovatelnou přesnost a rychlost.

Inzerce

Česká republika patří společně s dalšími zeměmi střední a východní Evropy mezi nejprůmyslovější země Evropské unie. Podíl průmyslu v ČR na celkovém objemu ekonomiky se podle Eurostatu pohyboval v roce 2019 na úrovni 30 %. Průměr EU byl přitom 20 % a třeba v Německu činil cca 25 %. Průmysl má tak pro českou ekonomiku zásadní význam. 

Situace na trhu práce a mzdy

Tuzemský průmysl vstoupil do covidové krize na vrcholu konjuktury a s nedostatkem zaměstnanců napříč obory se potýkal před nástupem pandemie i po něm. Tuzemské úřady práce aktuálně evidují zhruba 7 000 požadavků firem na obsazení svářečských pozic.  

Podle personální agentury Grafton Recruitment činí u svářečů nástupní hrubé mzdy včetně bonusů v Praze 35–45 tisíc Kč, v Jihomoravském kraji 32–40 tisíc, v Moravskoslezském kraji 27–34 tisíc a v dalších krajích 27 až 45 tisíc korun. Ovšem ani případný růst mezd nemusí kritický nedostatek zaměstnanců v oboru vyřešit. Na trhu práce totiž dlouhodobě chybí cizinci, kteří tuto profesi vykonávali a z důvodu pandemie či pandemických opatření se do ČR dosud nevrátili.

Robotizace lékem na chybějící lidské zdroje

Firmy tak musí hledat cesty, jak nahradit úbytek specializovaných pracovníků. Jedním z řešení je samozřejmě robotizace výroby, ze které mohou výrazně těžit i menší společnosti.

„TRUMPF TruArc Weld 1000 představuje jednoduchý vstup do automatizovaného sváření. Zajistí pokaždé stejnou kvalitu a provedení svaru, a navíc pomůže malým firmám vyřešit nejen nedostatek svářečů, ale i zvýšení produktivity a celkové zefektivnění výroby,“ představuje hlavní přínosy David Rys ze společnosti DR Technology, která je hlavním partnerem společnosti TRUMPF v České republice a má výhradní práva na prodej TruArc Weld 1000 na českém území. 

Jeho slova potvrzuje i Pavel Hamberger, projektový manažer ocelových konstrukcí ve společnosti Engel strojírenská: „Hledání kvalitních svářečů je stále obtížnější, a tak je jednou z hlavních výhod TruArc Weld 1000 fakt, že nám poskytuje jistotu při plánování výroby. Přidanou hodnotou je také skutečnost, že s ním umíme vyrábět i menší série s širokou škálou dílů."

Kobot šetří desítky procent času oproti ruční výrobě

TruArc Weld 1000 je jednoduše programovatelná svařovací buňka. Stačí pouze zvolit začátek a konec svaru a naprogramovat dráhu – svařovací parametry a předlohy pro svařovací programy jsou uloženy v zařízení. Buňku lze používat v jedno nebo dvoustanicovém režimu. Ve dvoustanicovém režimu probíhá výroba paralelně, kdy díl programujete pouze jednou a stroj si přenese naprogramování automaticky do druhé stanice. Samotné svařování je navíc o dost rychlejší. 

Například jednodílná nosná konzole s pěti svary zabrala při ručním sváření celkem 415 sekund. S využitím TruArc Weld 1000 pouze 329 sekund. Přitom v případě ruční práce připadlo 380 sekund na sváření a 35 sekund na manipulaci s dílem. V případě kobotu se jednalo o 210 sekund na naprogramování a 119 sekund na sváření, což je 21% úspora času u kusového sváření. V případě sériové výroby pak odpadá u dalších dílů čas na naprogramování, takže z hlediska samotného sváření je úspora ještě vyšší. A například u výztuhy složené z 8 částí s 10 sváry si manuální výroba vyžádala 64 minut, ta automatizovaná však pouze 24 minut – tedy o 63 % kratší čas.

Jednoduchá obsluha a bezpečnost

V případě potřeby lze zařízení jednoduše přestěhovat. Do provozu lze kobot zapojit velmi rychle a jednoduše během několika hodin. Buňka obsahuje vše potřebné pro sváření – od cívky na drát až po svařovací parametry. Stačí pouze zhlédnout video návod vysvětlující naprogramování i obsluhu a můžete začít pracovat.

TRUMPF TruArc Weld 1000 je samozřejmě vysoce bezpečný stroj s CE prohlášením o shodě a TÜV certifikátem. Disponuje bezpečnostní ochrannou kabinou, automaticky otvíratelnou zástěnou, samočisticím odsáváním, LED osvětlením a je vybaven antikolizní ochranou. Produktivitu zajišťuje vysoce výkonný svařovací zdroj od firmy Fronius.

Další článek: Robotické buňky Profika RoboStack jsou ideální pro střední i menší výrobu