Sériová výroba 3D tiskem: pojezd zámku
Tato případová studie mapuje využití 3D tisku v sériové výrobě pojezdů zámků pro společnost ASSA ABLOY (FAB). Tyto inovativní přístupy s technologií DLP na 3D tiskárnách ASIGA dokazují, že stereolitografie je cestou k efektivní a precizní výrobě dílů.
Inzerce
Pro inženýry společnosti ASSA ABLOY představovalo hledání efektivnějšího procesu pro vývoj pojezdů zámků skutečnou výzvu. Současné postupy, jako je vytváření prototypů pomocí vstřikování do kovových forem, byly nákladné a časově náročné. Hledání alternativní technologie bylo obtížné, protože musela splňovat několik klíčových požadavků, včetně potřeby odolného materiálu s dlouhou životností, schopného vydržet 120 000 cyklů odemčení zámku a zároveň poskytujícího kvalitní povrch. Po neúspěšném interním průzkumu se obrátili na společnost Cotu, zkušeného poskytovatele služeb v oblasti SLA 3D tisku pro průmyslová odvětví.
Jak se firma Cotu tuto výzvu rozhodla řešit
Použitá technologie: DLP 3D tiskárna Asiga MAX
Použitý materiál: LOCTITE 3D 3843 HDT60 High Toughness Matte Black
Společnost Cotu využila svých znalostí v prémiových materiálech pro SLA a zvolila LOCTITE 3D 3843, který byl optimální volbou pro splnění požadavků klienta. Pro detailní mechanismus zámku byla klíčová vysoká přesnost a důkladné provedení. Každý díl musel být vyroben tak, aby byl precizně nasazen na osu motorku. Využitím zkušeností Cotu v R&D, míchání fotopolymerů a nanopigmentů, bylo možné dosáhnout ještě vyššího rozlišení, díky kterému bylo zajištěno precizní provedení náročných detailů. Díly tak nemusely být lepeny, eliminovala se jakákoliv volnost a zajistilo se pevné spojení s osou motora o průměru pouhých 0,5 mm.
3D tiskárna Asiga MAX byla vybrána z důvodu její schopnosti stabilně produkovat díly s vysokou přesností a kvalitním povrchem. Díky jejím senzorům, bylo možné tisknout komponenty s přesnou tolerancí pro jejich osazení. Toto by bylo prakticky nemožné u běžné LCD 3D tiskárny, která těmito senzory nedisponuje. Integrace senzorů umožňuje dosahovat extrémně přesných rozměrů a opakovatelnosti výroby. To je klíčové pro výrobu miniaturních součástí zámku s požadovanou kvalitou.
Za pomoci 3D tiskárny Asiga MAX a materiálu LOCTITE 3843 se podařilo výrazně snížit náklady a zkrátit tak dobu potřebnou k výrobě. Narozdíl od konvenční metody vstřikování plastů, kde by příprava formy trvala alespoň měsíc, bylo možné díky 3D tisku vyrobit 500 dílů za pouhých 15 minut a doručit je ve stejném týdnu. 3D tištěné díly se vyznačovaly vysokou přesností a umožnily provést více testů v raných fázích vývoje, čímž došlo k výraznému snížení počtu chyb ve finálních produktech.
Cotu je přední společnost v oblasti 3D tisku a aditivní výroby, která poskytuje komplexní služby od návrhu až po sériovou výrobu. Specializuje se na stereolitografii (DLP a LCD), která zrychluje a zefektivňuje výrobu, a nabízí také další technologie jako SLS, MJF nebo FDM. Spolupracuje s renomovanými značkami jako je Asiga, Phrozen, BASF, Loctite, či Evonik. Cotu v SLA vyniká nejen svým know-how v zajištění prvovýroby, ale také efektivním zavedením špičkových technologií díky ověřeným výrobním postupům, které dále předává formou kompletního proškolení. Vizí společnosti je stát se lídrem v oblasti stereolitografie, neustále inovovat výrobní postupy a posouvat hranice, aby jejich zákazníci dosahovali konkurenční výhody a unikátních výsledků ve své výrobě.
Další článek: Zimní odstávka: pro hladký rozjezd výroby po vánoční pauze vyměňte baterii