Šest trendů, které budou určovat budoucnost logistiky

Ing. Tomáš Trojan Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 22. dubna 2021

Svět se změnil, může za to pandemie covid-19 a také Brexit, dříve otevřené cesty jsou nyní komplikovanější. To vede k transformaci místní i mezinárodní přepravy. Atilla Dsupin, ředitel energetické divize společnosti Eurowag, a jeho tým popsali nejvýznamnější trendy, které ovlivní budoucnost logistického průmyslu.

Inzerce

Digitalizace

Pandemie koronaviru urychlila digitalizaci téměř všech oblastí pracovního i soukromého života. Práce a výuka na dálku, online meetingy, elektronická administrativa – to jsou jen některé z nejvýraznějších změn, které do našich životů vnesla pandemie. Digitalizace logistiky je však složitější proces. Digitální platformy pro administrativu přepravy, systémy pro sledování průběhu doručování, telematická řešení – to vše hraje důležitou roli v transformaci přepravních služeb. Na straně poptávky vytvořil strmý nárůst e-commerce tlak na rychlejší a nákladově efektivnější přepravu.

Umělá inteligence

Umělá inteligence (AI) a strojové učení mohou odvětví dopravy otevřít zcela nové obzory. Predikční nástroje založené na umělé inteligenci mohou pomoci při plánování dodavatelského řetězce i při tvorbě ekonomicky efektivnějších provozních modelů. Autonomní vozidla vybavená AI a chytré silniční technologie posouvají rozvoj logistického průmyslu na novu úroveň. Automatizovat navíc lze i řadu administrativních funkcí.

Autonomní vozidla

Každý dnes mluví o samořiditelných automobilech a navzdory několika medializovaným vážným nehodám tyto důležité technologie dosahují velmi slibných výsledků. Autonomní vozidla zvyšují bezpečnost na silnicích a bezpečně doručují zboží díky eliminaci lidských chyb při řízení. Zlepšují efektivitu první a poslední míle, protože mohou fungovat bez přestávky celý den a celou noc. Autonomní vozidla navíc šetří palivo díky sdružování při dálkové přepravě, omezují vznik dopravních zácp a dokáží optimalizovat trasy díky umělé inteligenci. Je nepochybné, že během několika let se i na evropských silnicích začne objevovat více autonomních vozidel.

Internet věcí

Internet věcí (IoT) je síť fyzických zařízení, která získávají a přenáší data přes internet bez lidského zásahu. IoT v logistice zlepšuje přehled o každém kroku v dodavatelském řetězci a zvyšuje efektivitu řízení zásob. Začlenění technologií IoT do logistiky a dodavatelských řetězců přináší úspory, transparentnost a okamžitý přehled o zboží, umožňuje sledovat přepravní a skladovací podmínky a usnadňuje řízení vozového parku.

Analýza dat

Data jsou zlatem 21. století. Čím více dat firma vlastní a dokáže analyzovat, tím úspěšnější bude. Společnost Eurowag tak například zpracovává velké množství dat z více než 100 tisíc telematických jednotek instalovaných do osobních a užitkových vozů. Nově nabízí také dva základní typy zařízení pro sběr dat z elektromobilů. Mezi výhody využití telematiky u elektrických automobilů patří sledování a vyúčtování dobíjecích cyklů na veřejných stanicích, stejně tak jako v práci a v domácnosti.

Čistá mobilita

Na silniční vozidla připadá přibližně 12 % veškerých emisí oxidu uhličitého vznikajících na území EU.1 Po přijetí Zelené dohody pro Evropu a plánu na snižování čistých emisí skleníkových plynů se tématu čisté mobility dostává větší pozornosti. Strategie Eurowagu stále intenzivněji směřuje k čisté mobilitě. V roce 2019 Eurowag zřídil divizi pro elektromobilitu a alternativní paliva. Proces zavádění čisté mobility je nezastavitelný – připojuje se k němu stále více automobilových výrobců a poskytovatelů služeb.

Další článek: Veletrh TECHNITRA 2021 proběhne 27. až 28. 5. digitálně