Siemens spouští digitální obchod na podporu otevřeného ekosystému Industrial Edge

Siemens s.r.o.
— vydáno 11. ledna 2022

Společnost Siemens otevřela digitální obchod, který nabízí aplikace různých dodavatelů z oblasti průmyslu. Tržiště slouží jako speciální transakční mechanismus pro inovativní platformu Siemens Industrial Edge.

Inzerce

Kromě aplikací Siemens Edge pro diskrétní průmysl a obráběcí stroje zde již začali své produkty nabízet i další poskytovatelé, jako je například Braincube, Cybus, SeioTec nebo Tosibox. Zákazníci tak mohou využívat širokou škálu softwarových komponent od různých poskytovatelů a výrobců a standardizovaným způsobem je integrovat do vlastních výrobních procesů. Komplexní nabídka zahrnuje řešení pro konektivitu, ukládání dat, vizualizaci a analýzu přes monitorování strojů až po řízení spotřeby energií a majetku. Otevřená softwarová platforma Industrial Edge tak představuje kompletní ekosystém v oblasti edge computingu.  

V rámci nové platformy „vše v jednom“ si B2B zákazníci mohou zakoupit a provozovat nejrůznější softwarové komponenty. Tržiště Industrial Edge jim nabízí intuitivní a konzistentní uživatelské prostředí tak, jak jsou zvyklí z obchodů s aplikacemi B2C. V několika málo krocích si mohou naplnit nákupní košík aplikacemi, objednat, zaplatit a ihned začít produkty používat – nezávisle na jednotlivých výrobcích. Kromě tradičních platebních metod umožňuje systém i platby kreditní kartou. Pro bezproblémové objednání, zaplacení a dodání softwaru nemusí partneři navíc komunikovat přímo se zákazníky, jak je běžnou praxí na dnešních průmyslových tržištích. Platforma společnosti Siemens je dostupná po celém světě a představuje pro vývojáře aplikací ideální přístup na trh průmyslové automatizace. V rámci postupného rozšiřování nabídky se Siemens zaměří na další partnerské služby a softwarové aplikace, které lze v ekosystému Industrial Edge dále využít.   

Základní informace: Data představují budoucnost průmyslu. Tento trend posledních let jasně dokládá rychlý rozvoj internetu věcí (IoT). Data jsou jinými slovy klíčem ke zvyšování produktivity, efektivity, lepšímu využívání zdrojů a k mnoha dalším možnostem. Progresivní průmyslové automatizační systémy musí být přizpůsobitelné a agilní, aby dokázaly splnit požadavky na rychlejší vývojové cykly výrobků a kratší dobu uvedení na trh. Edge computing může výrobním podnikům pomoci ještě efektivněji integrovat automatizační systémy do digitální továrny budoucnosti. Veškerá dosud nevyužitá procesní data vygenerovaná zařízeními lze tímto způsobem přenést do správných (centralizovaných) systémů, včetně systémů řízení výroby nebo cloudu, kde je možné je mnohem lépe využít. Agentury zabývající se průzkumem trhu s informačními technologiemi se shodují, že technologie edge computingu je klíčem k řešení výzev, které přináší koncept Průmyslu 4.0. Vzhledem k obrovským objemům dat a vysoké rychlosti, s jakou vznikají – a s ohledem na potřebu mít k dispozici informace v reálném čase a vzhledem k současným síťovým omezením – je nasazení edge computingu včetně zpracování dat přímo u zdroje v dnešním průmyslovém světě zcela nezbytné.

Hlavním přínosem řešení Industrial Edge je distribuované zpracování a analýza dat edge zařízeními na úrovni výroby nebo způsobem, který je přímo součástí portfolia automatizačních systémů. Ukázkovým příkladem je panel Simatic HMI Unified Comfort s podporou edge: rozsah jeho funkcí lze rozšířit prostřednictvím aplikací, které to umožňují. Systém Edge Management System tvoří centrální infrastrukturu pro správu libovolných připojených edge zařízení buď ve výrobním závodě, nebo dokonce po celém světě. Může být instalován na místě v rámci vlastní IT infrastruktury podniku – pro uživatele, kteří kladou důraz na zabezpečení a kontrolu dat – nebo případně v soukromé či veřejné cloudové infrastruktuře. Software nebo aktualizace edge aplikací, jako jsou například důležité bezpečnostní aktualizace firmwaru, tak mohou být na připojených edge zařízeních zaváděny centrálně nebo vzdáleně. Plánované zavádění podporuje rozsáhlá správa uživatelů a přesné rozdělení uživatelských práv, aby byla zajištěna maximální dostupnost zařízení a softwaru. 

Další článek: Výrobu budoucnosti můžete vyzkoušet v Kompetenčním centru SolidVision