Software Solid Edge pomáhá vyrábět „brýle za dolar“
Díky softwaru Solid Edge od Siemens Digital Industries Software může nezisková organizace EinDollarBrille zajistit dostupné brýle nejpotřebnějším komunitám na celém světě.
Inzerce
Organizace založená v roce 2012 poskytuje svému týmu a partnerům v deseti zemích nástroje a školení zaměřené na výrobu brýlí, tzv. OneDollarGlasses. Ty se vyrábí bez použití elektrické energie na unikátním stroji, který se nyní dále inovuje a vyrábí pomocí softwaru z portfolia Siemens Xcelerator.
„Chtěli jsem vytvořit brýle z materiálu o hodnotě menší než jeden dolar, aby si je mohli dovolit i ti nejchudší,“ vysvětluje zakladatel a generální ředitel EinDollarBrille Martin Aufmuth. „Naším cílem je nabídnout dlouhodobou a zároveň udržitelnou pomoc, a k tomu nestačí jen brýle po světě rozesílat. Dáváme lidem v jednotlivých zemích příležitost, aby si pomohli sami. Nabízíme možnost, jak si brýle OneDollarGlasses navrhnout a vyrobit na stroji, který nevyžaduje připojení k elektřině.“
Po prvních konceptech, prototypech a nákresech vytvořených manuálně a bez pomoci digitálních nástrojů bylo nezbytné nastavit efektivní výrobní procesy, aby se dosáhlo potřebné kvality brýlí. Takový proces začíná návrhem, hrubým konceptem a následnou digitalizací. Zatímco bylo možné využít jednotlivé náčrty a nákresy ohýbacího stroje, k dispozici nebyly žádné 3D CAD modely, jež by byly vhodné pro další kroky – například data, která lze poskytnout výrobcům CNC zařízení.
Pro vyřešení této situace počátkem roku 2022 jeden ze solution partnerů společnosti Siemens – PBU CAD-Systeme – do celého procesu zapojil software Siemens Solid Edge. Díky pomoci CAD konzultantky a dobrovolnice Sabine Adams pokročili ve vývoji ohýbacího stroje (nyní již jeho 13. generace), který dále zdokonalili, a navíc optimalizovali další nástroje a měřidla potřebné pro výrobu brýlí.
Sabine Adams ze všeho nejdříve pomocí Solid Edge vytvořila model brýlí a jejich čoček ve 3D. Tento inteligentní 3D model produktu se dále používá k dokumentaci a certifikaci ohýbacího stroje a brýlí a k objednávání čoček. U samotného ohýbacího stroje využila Sabine Adams stávající náčrtky a technické nákresy na papíře s ručně psanými poznámkami. Společně s týmem definovala rozměry, tolerance i potřebné formy tak, aby bylo možné inovativní ohýbací stroj odborně popsat a zdokumentovat.
Od vynálezu průkopnického stroje na OneDollarGlasses se organizace EinDollarBrille rozrostla a nyní pro ni pracuje 500 dobrovolníků a zaměstnanců po celém světě. Společnost Siemens podporuje startupové organizace, které se snaží zlepšovat život na zemi, prostřednictvím programu Solid Edge Startup.
Více informací (v angličtině) o tom, jak pomocí softwaru Siemens Solid Edge novým a revolučním způsobem získávají brýle ti, kdo je nejvíce potřebují, naleznete zde.
Další článek: HANNOVER MESSE 2023: propojený a klimaticky neutrální průmysl