Speciály na míru i standardní nástroje: nově pod jednou střechou

WALTER CZ s.r.o.
— vydáno 19. října 2023

O zajímavou novinku loňského roku se postaralo spojení dvou firem, jež ve svém oboru, výrobě obráběcích nástrojů, patří k dlouhodobě uznávaným kapacitám. Walter a Frezite mohou obráběcím firmám nyní nabídnout mnohem širší sortiment.

Inzerce

Goliáš, v podobě skupiny Sandvik, uzavřel dohodu o převzetí 100% podílu základního kapitálu portugalské rodinné společnosti Frezite Ferramentas, která stojí za výrobou speciálních polykrystalických diamantových nástrojů. Ty od roku 2012 produkuje výhradně poměrně malá, leč skvěle technologicky vybavená nástrojárna v Jičíně. A ještě přesněji řečeno: Frezite tímto krokem spojilo síly s tradiční silnou německou značkou Walter, která je rovněž součástí skupiny Sandvik. Pomyslné přirovnání ke známému souboji Goliáše s Davidem však v tomto případě nahrazuje promyšlená akvizice, jež pro koncové zákazníky představuje klíčové a ve skrze čistě výhodné propojení těchto značek. Frezite svými speciály a nabídkou individuálních řešení na míru skvěle doplní širokou škálu nástrojů značky Walter, a německý výrobce pak na oplátku firmě Frezite poskytne pevné a stabilní zázemí silné společnosti, o kterou se lze s jistotou opřít. Zároven pobočka Walter CZ poskytne díky své již více než třicetileté působnosti na trhu obsáhlé portfolio zákazníků, a to jak v přímém, tak i v distribučním prodeji.

Do Jičína jsme tak vyrazili nejen za fotoreportáží o vlastní výrobě nástrojů, kterou najdete na našem portálu Strojirenstvi.cz, ale společně s vedoucím engineeringu a obchodu pro Českou republiku Lukášem Pokorným a obchodně-technickým zástupcem Pavlem Víchem jsme probrali i nově se rozjíždějící spolupráci s firmou Walter. 

Nic na sklad, každý kus rovnou zákazníkovi 

Společnost Frezite začínala v České republice v roce 2007, a to především jako poskytovatel servisních služeb, které dodnes tvoří zhruba šedesát procent její činnosti. Kompletní renovaci a ostření nástrojů nabízí pro vlastní produkci, ale i pro nástroje jiných výrobců. S příchodem roku 2012 však došlo k rozšíření činnosti o vlastní vývoj, výrobu a prodej, které bylo odezvou na skvělé výsledky české pobočky a současně naplňovalo i tehdejší strategii mateřské firmy přeměnit servisní střediska na plnohodnotné výrobní závody. „V naší nástrojárně vyrábíme především PKD nástroje, tedy ty z polykrystalického diamantu. Jedná se o speciální nástroje, které vznikají dle zadání zákazníka a jsou vyráběny přesně na míru. V naší nabídce ale najdete i nástroje s břitem ze slinutého karbidu, CBN nástroje s břitem z kubického nitridu bóru, speciální nástroje s vyměnitelnými břitovými destičkami apod. Nic nevyrábíme na sklad, naše řešení jsou na klíč: jeden projekt rovná se jeden zákazník. Nástroj zde vymyslíme, navrhneme, naceníme, vyrobíme, odladíme a prodáme. Vše pod jednou střechou a vše s přihlédnutím na technologické možnosti zákazníka a jeho výrobní specifika. Dlouhodobě se můžeme pyšnit i rychlostí dodání, jež se zpravidla pohybuje v horizontu 6 až 8 týdnů. V některých případech zvládneme i pouhých 48 hodin. Nástroje vyrábíme od jednoho kusu, ale cenově je samozřejmě výhodnější, když si zákazník objedná vyšší počet. Maximální spolehlivost a kvalita je pak v našem segmentu standardem,“ upřesňuje náš průvodce Lukáš Pokorný. Nástroje z Jičína putují do celého světa, nejčastěji však zamíří do oblastí střední a východní Evropy, kde nacházejí využití v pestré škále kovozpracujícího a dřevozpracujícího průmyslu. Největší podíl produkce pak míří do oblasti automotive: „Neželezné kovy tvoří u nás většinu obráběného materiálu, což logicky vede k tomu, že majoritu naší produkce tvoří PKD nástroje na obrábění hliníku. S výhledem na budoucnost už víme, že v této oblasti můžeme počítat s dalším navýšením produkce. Tento růst přichází ruku v ruce s poptávkou po komponentech, které musí splňovat zcela nové požadavky. Jako jasný příklad bych uvedl skutečnost, že až do dnešní doby nikdo více neřešil, jak jsou jednotlivé díly v autě těžké. To se samozřejmě mění hned z několika důvodů, přičemž jedním z nejvýraznějších je všemi směry skloňovaná elektromobilita, protože už samotná baterie představuje vysokou hmotnostní zátěž,“ dodává Pokorný. 

Výroba nástrojů od A do Z 

Za trvalým a vzrůstajícím zájmem o nástroje firmy Frezite stojí dle našich průvodců hned několik zásadních faktorů. Na prvním místě je samozřejmě kvalita a vědomí, že nástroje maximálně splňují všechny požadavky. Důležitými aspekty jsou však i dlouholeté obchodní vazby a spolehlivé kontakty, které jsou pro úspěšný obchod nesmírně důležité. Ostatně základním duchem společnosti Frezite je, dle jejich portugalských majitelů, znalost zákazníka a důvěra v jeho práci. V případě počínající spolupráce se ale vše odvíjí nejprve od rychlosti dodání a samozřejmě i ceny. Pokud do sebe vše perfektně zapadne, představy jsou naplněny na obou stranách, výrobní dokumentace je zpracovaná a materiál definovaný. Pak začíná práce na novém nástroji, jenž ve výrobě projde několika středisky. Pavel Vích upřesňuje: „U tvrdokovů s pájeným diamantem je vstupním materiálem válcová tyč, která se nařeže na požadovanou délku. Zakulatí se rozměry, vybrousí drážky, profil, lůžka a pokud je potřeba, vyerodují se kanálky. Dále přichází na řadu diamanty, které z polotovarů nařežeme na menší kousky. Ty uřízneme do požadovaného tvaru, napájíme a naostříme. Pokud zrovna vyrábíme frézu tak ji ještě vyvažujeme, pokud výstružník nebo vrták dáváme ho na broušení na kulato a poté na vyvážení. V případě výroby ocelového nástroje s válcovou stopkou používáme ocelovou tyčovinu, tu opět upravíme na požadovanou délku, nahrubujeme a nabrousíme stopku a dosoustružíme zbytek tvaru. Dalším stanovištěm je frézka, kde se dodělají drážky a veškerý požadovaný tvar, lůžka atd. Další cesta je už pro všechny nástroje stejná: značení, balení, kontrola kvality a doprava k zákazníkům.“ 

Strategické spojení Frezite & Walter 

Propojení těchto dvou značek pro nás v redakci bylo docela překvapením. A věříme, že v tom nejsme sami. Tato vzájemná integrace je však rozhodně velmi dobře promyšleným krokem, který přinese nemalé výhody oběma stranám. Frezite společnosti Walter automaticky rozšiří nabídku o speciální nástroje pro vysokorychlostní obrábění hliníku, které umí vyrobit již od jednoho kusu, a to navíc velmi rychle a spolehlivě. Walter pak pro Frezite představuje skutečně ostříleného a stabilního hráče, který je na trhu s obráběcími nástroji, i díky svému inovativnímu přístupu pro celkový proces obrábění, synonymem prvotřídní kvality. 

A stejně jako Walter získá díky kontaktům firmy Frezite nové možnosti v lokálních oblastech, otevírá společnost Walter zástupcům Frezite nové možnosti u výrobních společností, k nimž by se jako neněmecký výrobce jen těžko dostávali. „Z našeho pohledu došlo tímto krokem ke klíčovému propojení sortimentu obráběcích nástrojů. Věříme, že toto spojení přinese pro obě strany celou řadu zajímavých možností a aplikací. Už nyní mohu s potěšením konstatovat, že za relativně krátkou dobu naší spolupráce, se nám rýsují zajímavé zakázky. Bohužel nemohu prozradit více. Snad tedy jen naznačím, že jsme se dostali ke globálním hráčům, pro které jsme doposud byli malými dodavateli. Nemohli jsme jim předvést naše zkušenosti, know-how a mnohá řešení, jež se osvědčila u jiných zákazníků po celém světě. Byť jsme relativně malá nástrojárna, víme, že máme co nabídnout. První zákazníci z roku 2007 s námi spolupracují doteď. Ti, kteří odešli, buď přestali s podnikáním, nebo změnili portfolio. To je pro nás skvělá reference. Vždy si umíme poradit a dlouhodobě se ukazuje, že to, co vyrobíme tady u nás v Jičíně, jde na odbyt nejvíc. Ostatně vše, co říkám, potvrzuje myslím i zájem světového producenta nástrojů právě o naši firmu,“ dodává s úsměvem Lukáš Pokorný.

První volba při obrábění hliníku 

Portugalská Frezite Group přináší firmě Walter více než čtyřicetiletou historii a zkušenosti. Frezite Group zastřešuje značky Frezite a Gold Werkzeuge (divize dřeva), FMT (divize kovů), FHP (Frezite High Performance, společnost zabývající se vesmírnými technologiemi) a Seri (společnost zabývající se přípravky a speciálními stroji). Všechny tyto značky působí v technologických odvětvích se silným zaměřením na strojírenství – stejně jako Walter. Skupina Frezite je v současné době přítomna ve více než 70 zemích na pěti kontinentech. Jednatel kuřimské pobočky Walter CZ Jiří Majer nám k nové spolupráci doplnil následující: „Po propojení se značkou FMT jsme dlouho volali. Máme tedy radost, že naše portfolio se rozšíří o tak kvalitní nástroje, a to myslím v globálním měřítku. Lokální zastoupení FMT v Jičíně nám zásadně pomůže s navýšením obratu a získání podílu na trhu u zákazníků, kteří obrábí primárně hliníkové slitiny. Zde jsme často prohrávali s konkurencí, která může nabídnout lokální výrobu a tím pádem také flexibilnější podmínky. Walter CZ se na obrábění hliníku zaměřuje již více než 10 let, ale chyběla nám lokální výroba a tím tedy i větší rychlost a flexibilita v dodávkách a optimalizacích. Je jasné že trend navyšování hliníku bude pokračovat. Mít vedle sebe partnera s mnohaletými zkušenostmi je tedy skvělou vizí do budoucna. Přesněji, chtěli bychom být do pěti let první volba zákazníků při obrábění hliníku!“ 

Nová hala pomůže 

zvládnout nápor zakázek Relativně blízká budoucnost patří v Jičíně výstavbě nové haly. Radost z navýšení kapacit však zástupcům firmy Frezite poněkud kazí obava o dostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Byť ve Frezite disponují na klíčových střediscích vysokým podílem robotizace a automatizace, najdeme zde stále mnoho činností, při nichž je nezbytná zkušená lidská ruka a poctivý strojařský um. „Výstavba nové haly, rozšíření možností, většinové pokrytí dodávek pro střední a východní Evropu, ano, to je skutečně krásná vize. Jenomže v rámci regionu jsme znevýhodnění množstvím plně automatizovaných, pásových výrob, které odlákají spoustu lidí, jimž pásovka vyhovuje. 

My potřebujeme samostatné, a především přemýšlející pracovníky. Nyní můžu s hrdostí i radostí říct, že náš tým je tvořený skvělými profesionály, a to na všech postech. A pokud bychom chtěli zalovit v řadách absolventů, tam narazíme jednak na nedostatek těch, kteří chtějí v oboru vůbec zůstat, a dále pak na jejich přemrštěné nároky. Zřejmě bohužel vůbec nechápou, že jim chybí tolik důležitá praxe, a že je zde budeme muset vše naučit. Nechci být ale skeptický, vím, že uděláme vše pro to, aby se nám dařilo a abychom si zachovali naši kvalitu,“ uzavírá naše setkání Lukáš Pokorný. 

Další článek: Víte, které profese se řadí mezi opravdu nebezpečné? Patří mezi ně i železář