Společnosti ČEZ loni meziročně klesl zisk i tržby
Energetické skupině ČEZ se loni meziročně snížil čistý zisk o 36 % na 22,4 miliardy korun. Tržby jí klesly o osm procent na 200,7 miliardy korun. Auditované konsolidované hospodářské výsledky firma zveřejnila na svém webu. Za poklesem zisku je podle mluvčí Barbory Půlpánové snížení cen elektřiny, loňská mimořádně teplá a suchá zima a také pokles výroby v uhelných zdrojích.
Inzerce
Tržby jsou v souladu s očekáváním analytiků, čistý zisk předpokládali vyšší. „V položce čistého zisku, zejména čistého zisku očištěného o vybrané negativní jednorázové položky, ČEZ sice převýšil svá celoroční očekávání, trh byl však ještě o něco optimističtější, možná až příliš,“ komentoval zveřejněné výsledky analytik BH Securities Petr Hlinomaz.
Provozní zisk EBITDA se loni firmě snížil o 12 % na 72,5 miliardy korun. Pro letošek očekává ČEZ zisk EBITDA na úrovni 70 miliard korun, a očištěný čistý zisk 27 miliard korun. Loni čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy vykázal ČEZ ve výši 29,5 miliardy korun, což bylo půl miliardy nad předpokladem firmy.
Hlinomaz upozornil, že dosažený čistý zisk za standardních pravidel výplaty dividendy nestačí na dividendu 40 korun na akcii, kterou ČEZ akcionářům vyplatil loni. „Při standardním výplatním poměru 60 procent by hrubá dividenda na jednu akcii činila něco málo přes 33 korun na akcii, což by byl nemalý pokles proti poslední dividendě ve výši 40 korun na akcii. Její navýšení, například na 35 korun na akcii, by znamenalo výplatní poměr o něco zvýšit, což ale ČEZ v průběhu loňského roku v principu nevyloučil,“ uvedl Hlinomaz. Dodal, že informace o dividendě ale zazní z úst vedení firmy patrně až při výsledcích za první čtvrtletí roku 2015. Základem pro stanovení dividendy za rok 2014 by měl být očištěný zisk.
Na loňské výsledky měla podle společnosti negativní vliv také omezení podpory větrných parků v Rumunsku. Pozitivně působily dohoda o narovnání s albánským státem, úspory ve stálých provozních nákladech, započtení pohledávek s bulharskou státní energetickou společností NEK a úhrada pohledávek rumunskými státními drahami a poštou.
Výroba elektřiny skupině ČEZ loni klesla o pět procent na 63,1 terawatthodiny. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům se snížil o čtyři procenta, u plynu klesl o 11 procent. Prodej tepla se snížil o 14 procent. Zaměstnanců ke konci roku meziročně ubylo o 300 na 26 300 pracovníků.
Na letošní hospodaření bude mít podle firmy ČEZ pozitivní vliv modernizace uhelných elektráren v Česku, zvýšení výroby v jaderných zdrojích a další úspory v provozních nákladech. Nepříznivě má působit trend klesajících cen elektřiny a jednorázové výnosy v roce 2014, které letošní výsledek v meziročním srovnání zhorší.
Další článek: Neuhne-li farmář u Řezna, bude logistické centrum BMW u nás