Stolní 3D tiskárny umějí být překvapivě všestranné
Z pohledu průmyslu byly stolní 3D tiskárny termoplastů ještě před pár lety bezmála vysmívanou hračkou. Dnes ty nejlepší z nich – díky své univerzálnosti, spolehlivosti a uživatelskému komfortu – pomáhají nejzvučnějším značkám světa vyrábět lokálně to, co je právě potřeba.
Inzerce
3D tisk z roztavených termoplastů kladených vrstvu po vrstvě, známý pod zkratkami FDM/FFF, má dnes překvapivě široký dopad na celý postup výroby napříč odvětvími. Od automobilového průmyslu až po vývoj spotřebního zboží přibývá týmů, včetně světově proslulých značek, které sázejí na dostupné stolní 3D tiskárny. Lákají je totiž možnosti lokální výroby přímo z digitálních dat. Dokážou si sami, na míru a přímo v místě potřeby vyrábět montážní a měřicí přípravky i nástroje, ověřovat návrhy ještě před zahájením výroby nebo i vyvíjet plně funkční díly unikátních tvarů. To vše v součtu výrazně levněji a rychleji než tradičními metodami.
S tiskárnou hned za dveřmi
Těžko dnes najdeme lepší ukázku uplatnění stolního 3D tisku z termoplastů napříč průmyslem než u etalonu této kategorie – u dvoumateriálových tiskáren Ultimaker. K výrobě montážních, měřicích pomůcek a nástrojů slouží designově nepřehlédnutelná zařízení přímo v závodě Volkswagen Autoeuropa, nově je najdete třeba v provozech automobilky Ford Europe.
Inženýři z Ford Europe v Kolíně nad Rýnem tisknou na Ultimakeru S5 přímo ve výrobních závodech kolem padesáti různých nástrojů pro sériovou výrobu.
Při vývoji nových výrobků slouží ve vyhlášených konstrukčních centrech po celém světě, za všechna zmiňme třeba značku Bosch. Nejnovější Ultimaker S5 ale najdete třeba i v Nizozemském královském letectvu nebo závodech leteckého giganta Airbusu. Stále oblíbenější tiskárny využívá i množství českých podniků. Třeba v Průmyslové keramice si díky nim vyrábějí jednoduchá i složitější jádra do forem sami – až 5× rychleji a 10× levněji než dřív. Proč padá volba právě na Ultimaker, který sám před lety začínal u hobby zařízení?
Spolehlivě, dostupně, bez omezování
V záplavě stolních 3D tiskáren, které dnes najdeme na trhu, totiž právě nizozemský výrobce jako první odpověděl na náročné a v mnoha ohledech specifické potřeby profesionálních uživatelů a výrobních provozů. 3D tiskárny Ultimaker byly navrženy pro nepřetržitou výrobu kvalitních dílů. Díky spolehlivosti a předvídatelnosti zařízení má uživatel výtisky v rukou včas. Vstupní investice, včetně zaškolení, je přitom stále tak nízká, že se i českým firmám vrací během jednotek týdnů nebo s první sérií výtisků.
Dvoumateriálové 3D tiskárny Ultimaker S5 používá k výrobě montážních přípravků a nástrojů například Nizozemské královské letectvo nebo také Airbus.
Aplikace Cura vede uživatele celým pracovním postupem, včetně dohledu nad 3D tiskem. Díl pro výrobu si z povrchového 3D modelu zvládne připravit (bez přehánění) na pár kliknutí. Otevřený systém materiálů umožňuje vybrat si přesně takový plast, který pro projekt potřebujete – třeba i abrazivní kompozit. Rozhodně nejste vázáni jen na materiály výrobce tiskárny.
Drobnosti k nezaplacení
Vybíráte-li optimální 3D tiskárny do firmy zodpovědně, narazíte u Ultimakeru na řadu »drobností«, které nejednou při rozhodování sehrály zásadní roli. S prohlášením o bezpečném profesionálním využití tiskárny na pracovišti bez dozoru už nebudete mít problém přesvědčit pracovníka BOZP, že vaše stolní tiskárna může běžet v podniku přes noc či víkend. IT oddělení zase nebudete trápit s konfigurací tiskových serverů. Více tiskáren Ultimaker se umí vzájemně propojit ve stávající síti a podělit se o tiskovou frontu. O všem důležitém, co se během tisku děje, se navíc dozvíte i na dálku – z počítače nebo mobilní aplikace.
Profesionální stolní 3D tiskárny stále patří mezi základní technologie aditivní výroby. S nepřekonatelnou kombinací všestrannosti, přibývajících možností a dostupnosti však právě Ultimaker ukazuje, jak široké uplatnění nabízejí.
Více o 3D tisku v praxi: 3Dwiser.com/praxe