Strojírenská skupina Alta se propadla do ztráty 381 milionů
Strojírenská skupina Alta se loni propadla do ztráty 381 milionů korun. V roce 2015 přitom vydělala ještě 68 milionů korun.
Inzerce
Skupina, která dlouhodobě podniká zejména v Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku měla i nižší výnosy, které jí klesly zhruba o čtvrtinu na 2,055 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy společnosti za loňský rok. Ten podle předsedy představenstva Alty Invest Vladimíra Plašila znamenal v činnosti skupiny důležitý vývojový mezník. „V reakci na rychle se měnící situaci na mezinárodních trzích a změny v rámci holdingu byla formou štěpení a následné fúze společností ze skupiny ALTA završena transformace komoditní a majetkové struktury skupiny,“ uvedl Plašil ve zprávě. Hospodářské výsledky dosažené po transformaci podle něj úspěšně naplňují svými parametry cíle, které si firma stanovila.
Skupině se podle něj i přes složité podmínky na tradičních trzích, jako je Rusko, Ukrajina a Bělorusko, daří rozvíjet obchodní kontakty. Aktivní je i v Turecku, Kazachstánu, Srbsku nebo Íránu. Těžiště dodávek zůstává ve strojírenství. Loni firma dělala projekty modernizace a rozvoje strojírenských provozů v Rusku a na Ukrajině.
„Rok 2016 v činnosti společnosti ALTA přinesl řadu významných změn, ale také nových akvizic, možností a příležitostí, které vytváří dobré předpoklady pro další rozvoj celé skupiny,“ uvedl Plašil.
Plašil je nyní jediným majitelem strojírenské skupiny Alta. Zbylí dva společníci Lubomír Fabík a Bronislav Šimek už odešli. Brněnská Alta patří stále k největším strojírenským skupinám v zemi. Do skupiny patřilo před odchodem podílníků 15 společností zaměřených na strojírenství nebo prodej surovin. Nyní je jich už jen 11. Kromě několika obchodních firem jde například o TOS-Kuřim OS, ČKD Blansko-OS nebo ostravskou SE-MI Technology.
Další článek: Kladenská huť Poldi dluží přes miliardu, čeká ji konkurz