Studie: Do pěti let se Česká republika v žebříčku světové konkurenceschopnosti dostane mezi top 20 zemí

Redakce Redakce
— vydáno 1. února 2016

Podle nové prognózy Deloitte s názvem Index světové konkurenceschopnosti ve výrobě pro rok 2016 (2016 Global Manufacturing Competitiveness Index) se do pěti let stanou celosvětově nejvíce konkurenceschopným výrobcem Spojené státy americké. Odsunou tak současného lídra, Čínu, na druhé místo. Do žebříčku top 20 nejvíce konkurenceschopných zemí se do pěti let dostane i Česká republika, která se posune ze současného 23. na 20. pozici.

Inzerce

„Z nové studie Deloitte vyplývá, že 11 zemí na předních příčkách zůstane do roku 2020 stabilních, i když s určitou změnou postavení. Kromě Číny a Spojených států, které si udržují dvě nejvyšší pozice, na třetím a čtvrtém místě zůstanou Německo a Japonsko. Pozitivní zprávou je výhled pro Českou republiku, která se z hlediska konkurenceschopnosti ve výrobě dostane mezi top 20 světa,“ uvedl k výsledkům Josef Kotrba, vedoucí partner společnosti Deloitte v České republice. 

U Indie, která je nyní na seznamu top 11 zemí, se předpokládá, že poskočí až na pátou příčku. Jižní Korea, Kanada a Singapur pravděpodobně klesnou každý o jednu příčku z důvodu vzestupu Indie, zatímco Tchaj-wan a Spojené království zřejmě poklesnou o dvě příčky. Naopak u Mexika se očekává, že se posune z osmého na sedmé místo. 

Hnací mechanismy globální výrobní konkurenceschopnosti. Zdroj: Deloitte

Malajsie se pravděpodobně posune ze 17. na 13. místo, Vietnam z 18. na 12. a Indonésie z 19. na 15. Naopak, evropské státy včetně Švýcarska, Švédska, Polska a Nizozemí zřejmě klesnou až o šest příček ve schopnosti konkurovat. 

Žebříček „Index světové konkurenceschopnosti“ – Top 20 zemí. Zdroj: Deloitte

Tato prognóza se zakládá na hloubkové analýze anketních odpovědí více než 500 výkonných ředitelů a lídrů výrobních společností po celém světě. Umístění států v tomto seznamu je zahrnuto do přehledu zjištění zveřejněných na výročním fóru National Competitiveness Forum Rady, které se konalo 4. prosince 2015. 

Podle studie Advanced Technologies Initiative: Manufacturing & Innovation, zprávy za rok 2015, kterou rovněž publikovala společnost Deloitte a Rada pro konkurenceschopnost (US Council on Competitiveness, může být schopnost Spojených států umístit se na předních příčkách z velké části důsledkem investice do výzkumu, technologie a inovace, která zlepšuje konkurenceschopnost jejich činností a pohání hospodářský vývoj.

Další článek: Dluhy opravny Job Air banky prodaly zbrojaři Strnadovi