Trendy 2015: Vedoucí pozice ve svařovací technice

Redakce Redakce
— vydáno 11. září 2015

Úspěch na závodní dráze a nasazení nejmodernějších technologických postupů ve výrobě motocyklů patří u odpovědných pracovníků podniku WP Performance Systems neoddělitelně k sobě. Proto byl také jeden z největších evropských výrobců dílů pro motocyklové rámy mezi prvými, kdo testoval svařovací zdroje MIG/MAG řady TPS/i společnosti Fronius.

Inzerce

Na základě úspěchu, projevujícího se ve zvýšení produktivity, používá dnes WP Performance Systems více než tucet přístrojů z řady TPS/i při stavbě rámů a výrobě výfuků, přičemž se očekává další zvýšení tohoto počtu. „Přístrojová série TPS/i není jen dalším vývojovým stupněm, ale představuje kvantový skok ve všech směrech, které jsou pro nás důležité,“ shrnuje výrobní vedoucí společnosti WP Performance Systems, Josef Baier, svoje zkušenosti s používáním nejmodernějšího svařovacího zdroje Fronius. Hodnocení od tohoto výrobního profesionála vychází z vlastnoručně provedených svarů, ale i z poznatků získaných z nasazení těchto přístrojů ve výrobě rámů a výfuků. „V současnosti neexistuje na trhu žádný srovnatelný přístroj. Proto se v případech, kdy potřebujeme splnit taková kritéria, jako je zaručený průvar, vysoká svařovací rychlost nebo absolutně bezrozstřikový svar, vždy vracíme k přístroji TPS/i.“

Spolehlivý průvar 

Při výrobě motocyklových rámů požaduje společnost WP spolehlivý průvar. Na rámu vyráběném z ocele 25CrMo4 provádějí 98 procent všech svarových spojů roboty. Zbývající dvě procenta nelze řešit pomocí robotů, protože jde o určitá, pro roboty nepřístupná, styková místa trubek. Z toho důvodu se musejí svařovat ručně. „Při tom je rozhodující, abychom spolehlivě dosahovali požadovaný průvar i ve vynucených polohách, případně i při zvětšené délce volného konce drátu,“ vysvětluje Josef Baier. „Zde se dobře uplatní stabilizátor průvaru, kterým je přístroj TPS/i vybavený.“ Tato funkce provádí regulační zásahy do oblouku, které jsou přitom tak rychlé a precizní, že stačí udržovat průvar na konstantní hodnotě i při změnách v délce výletu (volného konce) drátu. 

Obr. 1. Dokonce i ve vynucených polohách a při velkých změnách v délce volného konce drátu zaručuje přístroj Fronius typu TPS/i konstantní průvar a bezrozstřikově provedený svar.

Nezávisle na tom, že přístroj TPS/i udržuje i při značném prodloužení výletu drátu konstantní průvar a splňuje tak na dosud nedosažitelné úrovni nejdůležitější požadavek společnosti WP, klade tento podnik na kvalitu svarového spoje ještě další požadavek. „Zatímco dříve mohla interní kontrola kvality ještě akceptovat menší rozstřiky ulpělé na rámu, není to dnes už ten případ,“ podotýká vedoucí výroby společnosti. „Máme požadavek, aby zůstaly bez rozstřiku i takové oblasti, které nebudou vidět, protože je například zakryje kapotování.“

Absolutně bezrozstřikové svary 

Až dosud bylo sotva možné vyhnout se při manuálním svařování rozstřiku. „Právě startovací a zakončovací fáze nebylo možné provést zcela bez rozstřiku,“ konstatuje při zpětném pohledu Josef Baier. Vzhledem k tomu, že se při stavbě rámů ve WP Performance Systems musejí provádět některé velmi krátké svary manuálně, musel podnik vynaložit v minulosti určité úsilí na jejich čištění. Tato situace se, jak uvádí Josef Baier, od základu změnila teprve po přechodu na přístroje TPS/i: „Od doby, kdy provádíme manuální svary trubkových dílů motocyklového rámu výlučně za použití přístrojů TPS/i, můžeme bez jakéhokoliv přikrašlování či přehánění konstatovat, že jsou tyto svarové spoje zcela prosté rozstřiku.“  

Obr. 2. Celkem 98 % svarových spojů na motocyklovém rámu vyráběném v podniku WP, zajišťují roboty.

Významný podíl na tomto úspěchu mají nové, firmou Fronius speciálně vyvinuté, charakteristiky pro zkratový oblouk, označované jako LSC (Low Spatter Control), které WP Performance Systems při svařování rámů, z důvodu jejich extrémně vysoké stability oblouku, přednostně používá.   

Přemostitelnost svarové spáry 

Charakteristika LSC Root, která byla vyvinuta speciálně pro kořenové svary, zajišťuje svým specifickým proudovým profilem velmi dobré provaření kořene spolu s vysokou mírou přemostitelnosti svarové spáry. Tato vlastnost přístrojů TPS/i je velice vítaná ve výrobě výfuků, při které se v podniku WP svařují plechy, většinou o síle 1 mm, vyrobené z ušlechtilé nebo konstrukční ocele, případně z titanu. „U takto tenkých plechů existuje vždy nebezpečí, že se svar ‚propadne‘,“ říká Josef Baier. „Ale díky charakteristice LSC Root máme tento problém pod kontrolou.“ 

Obr. 3. Josef Baier, vedoucí výroby podniku WP Performance Systems, je přístroji Fronius řady TPS/i nadšený.

Stejně tak jako při stavbě rámů, nepřipouští WP Performance Systems žádné kompromisy v kvalitě ani při výrobě výfukových sestav. Z toho důvodu se budou všechny pohledové svarové spoje na výfuku svařovat ve všech případech jen s využitím přístrojů TPS/i. 

Vzhledem k tomu, že je u výfukové sestavy podíl manuálně svařovaných spojů výrazně větší než u rámů a musí se zde z tohoto důvodu provádět delší svary, má dosažitelná svařovací rychlost v tomto případě znatelný vliv na produktivitu práce. Také zde dokazuje systém TPS/i v kombinaci s charakteristikou LSC svoje kvality. Toto nové řešení firmy Fronius předčí svým vyšším kořenovým tlakem a svojí vyšší svařovací rychlostí všechny systémy, které byly dosud k dispozici. Zkušenosti z uváděného podniku hovoří o zrychlení svařovacích prací až o dvacet procent. 

Překvapivě rychlá návratnost  

WP Performance Systems vyrábí kompletní výfukové systémy tím způsobem, že začíná od tabule plechu, z ušlechtilé nebo konstrukční oceli, případně titanu a od šest metrů dlouhé trubky ze stejných materiálů pokračuje až ke zhotovení kompletního výfukového potrubí nebo tlumiče. Po nasazení svařovacích souprav TPS/i došlo proto právě v tomto výrobním úseku ke znatelnému zvýšení produktivity. Při roční produkci čítající více než 120 tisíc rámů, případně výfukových sestav, se pořízení takového svařovacího systému zaplatí podniku WP Performance Systems za několik měsíců. Vděčí za to zredukování dokončovacích prací takřka na nulu a celkovému zvýšení produktivity. 

Josefu Baierovi je proto jasné, jakou roli bude hrát v nejbližší budoucnosti v jejich podniku tato nejnovější inovace od firmy Fronius: „Za pomoci tohoto svařovacího zdroje si můžeme naši vedoucí pozici ve svařovací technice udržet a dále ji posilovat. Z tohoto důvodu vybavíme soupravami TPS/i všechna pracoviště, kde se svařují spoje, které by měly zůstat bez rozstřiku.“ V tomto směru se může J. Baier spolehnout i na plnou podporu svých spolupracovníků: „Pokud naši svářeči alespoň jednou zkusí pracovat s přístrojem TPS/i, nechtějí jej už dát z ruky,“ usmívá se výrobní vedoucí. 

Prezentace společnosti Fronius Česká republika, www.fronius.cz

Další článek: Trendy 2015: Faktum Design pomůže s designem, vývojem i výrobou