V PENTĚ PRAHA na drátových řezačkách FANUC řežou s kosmickou přesností prvky do českého satelitu
Pro český satelit s názvem VZLUSAT-2 vyrobila PENTA PRAHA ve svém aplikačním centru v Říčanech unikátní rentgenový optický prvek. Ten má za úkol zachycovat záblesky supernovy v tvrdém rentgenovém záření a slouží jako směrová clona.
Inzerce
Precizní optický prvek z wolframu
Tento jedinečný optický prvek vznikl dle zadání od firmy Rigaku Innovative Technologies Europe (RITE) z wolframu. Díl je vyřezaný na elektroerozivní drátové řezačce FANUC ROBOCUT α-C400iB drátem 0,1 mm s roztečí řezaných drážek 0,32 mm. Velmi sofistikované řezání vyšlo napoprvé na jedničku s kosmickou přesností 1 mikrometr.
Česká družice VZLUSAT-1
První VZLUSAT-1, zkonstruovaný Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem, vynesla do vesmíru indická družice v červnu 2017. Jedná se o malou družici typu Cubesat o velikosti 20×10×10 cm vybavenou výklopnými panely a vysouvací rentgenovou optikou. Po vysunutí panelů a optiky na orbitě se její velikost zvětšila na 10×10×35 cm. Družice váží 2 kg.
Vylepšená VZLUSAT-2
VZLUSAT s číslem 2 má opět za úkol zkoumat a ověřit, jak si s kosmickým prostředím poradí nové technologie vyvinuté českými firmami nebo univerzitami. Oproti jedničce má následovník VZLUSAT-2 řadu vylepšení, například stabilizaci rotace nebo zmíněný optický prvek, umožňující dlouhodobé sledování slunečního spektra.
Se společností Rigaku InnovativeTechnologies Europe spolupracuje PENTA PRAHA již delší dobu. Jejich důvěru si zasloužila díky precizní práci aplikačních techniků i ochotě vyzkoušet nové věci a vyrábět díly na hraně technických možností. Dlouholeté zkušenosti v kombinaci s nejmodernějšími japonskými drátovými řezačkami FANUC ROBOCUT poslední řady α-iB jsou zárukou excelentní práce.
Záznam reportáže České televize můžete shlédnout zde (od času 53:29).