V počtu robotů je ČR nad průměrem

Zpráva ČTK vydáno dne 10. ledna 2019

Česká republika je v robotizaci pracovní síly nad světovým průměrem, zaostává ale například za Slovenskem. V Česku připadá na 10 000 zaměstnanců 101 robotů, zatímco světový průměr činí 74.

Na Slovensku je poměr o třetinu vyšší než v Česku. Podle studie HSBC, bude ČR do budoucna potřebovat čím další větší využití robotů kvůli úbytku populace v pracovním věku. Studie "Svět v roce 2030" předpovídá ekonomický vývoj v 75 zemích světa pro příštích 11 let. Českou republiku řadí do skupiny rozvíjejících se trhů, u nichž předpokládá nejsilnější dlouhodobý ekonomický růst. HDP Česka by podle studie mělo v roce 2030 dosáhnout úrovně zhruba devíti bilionů korun. Podle HSBC česká ekonomika poroste přesto, že se do čtyř let sníží počet Čechů v produktivním věku o 1,5 procenta.

Česko je na tom v robotizaci lépe než například Maďarsko nebo Polsko, růst počtu robotů ale není dostatečně rychlý, uvádí HSBC. Podle údajů Mezinárodní federace robotiky narostl mezi roky 2010 a 2015 počet nově instalovaných robotů v České republice o 40 procent, avšak podle letošního výzkumu agentury Ipsos přesto téměř třetina ze stovky dotazovaných českých firem musela v roce 2017 odmítat objednávky kvůli nedostatku pracovních sil a jedna čtvrtina vyjádřila potřebu urychlit plány automatizace výroby.

Podle studie HSBC se Česko může v příštích letech těšit na nadprůměrný sociální pokrok, příjmy a kvalitu života. Zpráva ale zdůrazňuje, že tento stav ještě není zárukou zvyšující se konkurenceschopnosti. Česko se bude potýkat v příštích letech se sníženou plodností a do roku 2030 by celková populace měla klesnout na 10,5 milionu obyvatel ze současných 10,6 milionu.

Nejvyšší míru automatizace ve výrobním sektoru má Jižní Korea s 631 roboty na 10 000 zaměstnanců.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.