Ve firmě STARTECH rozbili mýtus o nemožnosti robotizace kusové výroby

obr_01_startech

Ing. Tomáš Trojan STARTECH spol. s r.o.
— vydáno 25. října 2024

„Když si něco umaneme, bádáme tak dlouho, dokud toho nedocílíme,“ to jsou slova Jana Šildbergera, jednatele společnosti STARTECH z Říčan u Brna. Tato pokroková firma dosáhla už ledacos: automatizovanou kusovou výrobu, vlastní robotický AGV systém, úspěšnou spolupráci při vývoji speciálních chirurgických nástrojů či dodávek komponent pro vesmírný program.

Inzerce

Zakázky a projekty, na kterých ve společnosti STARTECH pracují, jsou v každém ohledu jedinečné. Všechny vyžadují vývoj vysoce sofistikovaných řešení a maximální spolupráci na všech pozicích. Úkoly a požadavky, s nimiž se zákazníci obrací na Jana Šildbergera a jeho tým, jsou vždy něčím speciální a vždy vyžadují dokonalou přípravu výroby, naprosto precizní zpracování a spolehlivou expedici. Téměř ve všech případech se jedná o kusovou výrobu či malé série hliníkových a ocelových dílců a komponentů. Vzrůstající požadavky na vyšší počet dodávaných výrobků a čím dál složitější obrobky pro stabilní tuzemské i zahraniční odběratele, spustily v hlavách zástupců firmy myšlenku na využití jisté míry automatizace i v rámci kusové výroby.

Vlastní robotická linka Erowa Dynamic

Sen o robotické lince se začal ve firmě STARTECH naplňovat zhruba před pěti lety, kdy si zde ve spolupráci se švýcarskou firmou Erowa a japonskou společností Mazak, vytvořili první jednoduché robotické pracoviště, na němž se testovaly a zkoušely veškeré kroky a činnosti, které měly vést k úspěchu celého projektu. Vlastní robotická buňka identifikuje výrobek a upravuje parametry všech obsluhovaných strojů. Díky tomu, a také díky univerzálnímu upínání dílců, zde dokáží plně automatizovat veškerou výrobu, včetně té kusové. A to v široké škále obrobků, od jednoduchých až po složité, jež si vyžadují zapojení všech pěti os strojů Mazak Variaxis, které lince dominují. Jan Šildberger k tomu dodává: „Zpočátku jsme si nebyli jistí, zda námi navržený koncept bude fungovat. Nechtěli jsme ihned investovat obrovské peníze do projektu, jehož úspěch nebyl zdaleka zaručen. Pořídili jsme tak nejprve cenově dostupný výměník Erowa easy, který jsme umístili k CNC stroji a zkoušeli, co vše lze zvládnout. Nový způsob práce si vyžadoval i zcela nový způsob myšlení a provedení celé řady přípravných kroků a činností, které vždy předchází celé výrobní operaci. Když jsme zjistili, že námi navržený koncept skvěle funguje, pořídili jsme pojezdový robot Erowa Dynamic, který jezdil zpočátku mezi dvěma stroji. Jelikož je ale linka škálovatelná, aktuálně ji tvoří již pět strojů. Je to pro nás neuvěřitelná pomoc a díky ní jsme schopni vyjít vstříc požadavkům zákazníka, který je náročný jak na vlastní výrobu, tak i na rychlost dodávek. Přemýšlíme proto, že během příštích let postavíme další linku, protože jsme skutečně nadšeni tím, jak vše skvěle funguje.“ Robotickou linku Erowa Dynamic tvoří tři 5osé stroje Mazak Variaxis i600 a dva zástupci řady Variaxis i700.

S cílem automatizovat další výrobní procesy proběhlo několik schůzek s různými integrátory a dodavateli automatizačních celků, což však v důsledku nevedlo ke kýženému výsledku. Proto se v Říčanech rozhodli vzít vše do svých rukou a využít vlastních zkušeností, i vlastního výrobního potenciálu.

Foto: STARTECH

Robotický AGV systém „pako“

Nápady na další zlepšováky a vychytávky jsou ve společnosti STARTECH hitem číslo jedna. Veškeré plány zde však nezůstávají ležet jen v podobě konstrukčních návrhů. Co dává smysl a lze vyrobit vlastními silami, dočká se brzy realizace a zapojení do systému. Je to i příklad robotického AGV systému, který zde vyvinuli ve spolupráci se sesterskou firmou TG Drives. Ta dodala nejen veškeré servomotory, ale aktivně se podílela i na celém vývoji a realizaci projektu, který je aktuálně v posledních fázích testování. Robot má 13 řízených os, váží 900 kg a dokáže manipulovat s břemeny o hmotnosti 800 kg. Po výrobní hale se pohybuje pomocí magnetických pásků, což zajišťuje naprostou flexibilitu a rozsáhlou variabilitu systému. Bezpečnost provozu pak zajišťují dva LiDARy, které neustále kontrolují okolní prostor v plném úhlu 360° a detekují překážky. „Jedná se kompletně o náš výrobek, o kterém jsme dlouho přemýšleli i mluvili. Byla to taková naše paní Columbová, ostatně proto ho zatím interně nazýváme pako (PA-ní KO-lumbová). Rozhodně se však o žádného nešiku nejedná. Ba naopak. Robot se musí trefit na desetinu milimetru do pracovního prostoru stroje, což mu umožňují přesné dálkoměry a pneumatické rozhraní, které zajistí, že je dobře usazen a vše je náležitě upnuto. Zatím jsme ho nepustili přímo ke stroji. Co dokáže, ukazuje na testovacím pracovišti. Brzy ho však pustíme do ostrého provozu a naše vize je taková, že v budoucnu bude obsluhovat až šest strojů, a navíc najde i využití v dalších činnostech, například odvozu zásobníků se šponami apod. Zatím nám „pako“ dělá velkou radost a jsme na něho náležitě pyšní, proto mu pomalu vymýšlíme vhodnější jméno,“ dodává spokojeně Jan Šildberger.

Foto: STARTECH

Práce na unikátních projektech

Rozsah činností je ve společnosti STARTECH skutečně velmi rozsáhlý. Vyrábí zde různé komponenty speciálních přístrojů, které v lososích farmách v norském moři zbavují ryby nežádoucích parazitů pomocí laserových paprsků. Složité mechanické komponenty pro světového výrobce mikroskopů a nově se zde aktivně podílí i na unikátním nástroji, který výrazně ulehčuje práci chirurgům při operacích ramene. Tvoří ho speciální jehla s vysokým dosahem, která dokáže pracovat pomocí malých vpichů a pacienta tak není třeba vystavit větší operaci. V tomto případě pomohli inženýři z firmy STARTECH zákazníkovi rozvést původní koncept nástroje, zapracovali na úpravě designu jak po funkční, tak výrobní stránce a asistovali i při výběru a testování vhodné povrchové úpravy ve spolupráci s ověřenými subdodavateli.

Jan Šildberger a jeho tým ale míří stále výš, což dokazují i projekty pro OHB Czechspace, které zahrnují výrobu mechanických komponent pro kosmické sondy HERA. Na dílech pro vesmírné technologie se však v Říčanech podíleli již vícekrát a s jistotou tak ví, že se mnohé z nich skutečně vypravily na dalekou cestu do vesmíru.

Foto: STARTECH

Stroje Mazak jako 100% záruka

Ve firmě STARTECH dnes a denně vznikají špičkové výrobky, jejichž výroba představuje skutečně vysoké strojařské dovednosti. Mimo zkušených pracovníků, bez nichž by dle slov jednatele Šildbergera nebylo nic možné, zde spoléhají na osvědčenou kvalitu japonských strojů značky Mazak. Ty ostatně tvoří gró celé výroby a najdeme zde jejich pestré zastoupení: CNC multifunkční centra INTEGREX, soustruhy Mazak QT či CNC obráběcí centra Variaxis se čtyřmi i pěti osami. Začátkem příštího roku zde pak najde svůj „domov“ skutečný obr, a to největší horizontální frézka Mazak HNC 1010. Nový stroj byl zakoupen díky masivnímu nárůstu objednávek již zmíněných speciálních boxů pro norské rybáře. Do pracovního prostoru stroje by se těchto korpusů mělo vejít hned osm. Jan Šildberger upřesňuje: „Zakázka pro norské rybáře se v posledních měsících výrazně navýšila a se současným vybavením bychom nebyli schopni vyjít zákazníkovi vstříc. Dá se tak s nadsázkou říci, že kvůli lososům kupujeme doposud největší stroj, díky němuž jsme museli dokonce upravit i vchod do nové výrobní haly, kterou právě dokončujeme. Stroj očekáváme v únoru. Přicestuje na šesti kamionech a na jeho usazení budeme pracovat celý týden. Jsem velmi rád za skvělou spolupráci se společností Mazak. Petr Šimáček má kolem sebe tým skvělých lidí, kteří nám vychází vstříc i u vcelku nestandardních požadavků. Řešíme s nimi i velmi speciální operace spojené s robotickým AGV systémem. Dokud se budeme moct opřít o silného partnera a spolehnout se na jeho zkušenosti a podporu, budeme neustále pracovat na projektech, které nás posunou zase o kus dál. A to samozřejmě nemluvím jen o dodavateli strojů Mazak, ale i o jiných obchodních partnerech, s nimiž dlouhodobě a rádi spolupracujeme.“

Návštěva společnosti STARTECH byla jedinečná nejen díky zajímavým projektům, modernímu pracovnímu prostředí a až nakažlivému entuziasmu jejího jednatele. Dá se totiž říci, že model, jenž je zde plně funkční a dlouhodobě stabilní, je v dnešní době vzácností. Nenajdete zde totiž žádné obchodní ani marketingové oddělení. Poptávky přicházejí na základě doporučení, a vždy se jedná o vysoce technologicky vyspělé záležitosti. „Ani nevíte, jak jsem rád, že to takhle funguje. Vždy když mě někdo osloví s možností účastnit se nějakých hromadných obchodních setkání pro výrobní firmy, s díky je odmítám. Není to proto, že bych nechtěl vyhovět, ale v současnosti jsme zakázkami v podstatě zahlceni. Rozhodně však díky tomu neplánujeme usnout na vavřínech, to není náš styl. Proto už intenzivně plánujeme další rozšíření výroby. Nyní si však ten pocit, kdy „jen zvedám telefony a vyřizuji poptávky“ náramně užívám,“ uzavírá spokojeně naše setkání Jan Šildberger.