Vedení Veletrhů Brno zaskočeno plány DRFG na přeměnu výstaviště

Redakce Redakce
— vydáno 30. prosince 2015

Firmu Veletrhy Brno, která od minulého týdne patří z 95 procent Brnu, zaskočilo, že investiční a finanční skupina DRFG a projekční firma A Plus zveřejnily své plány na přeměnu výstaviště, aniž by s vedením společnosti jednaly.

Inzerce

Podle zveřejněných plánů by tam mohla vzniknout například nová rezidenční čtvrť. Primátor Petr Vokřál přitom zdůraznil, že výstaviště musí sloužit nadále veletržní činnosti. Mluvčí Veletrhů David Pokorný sdělil, že je nesmyslné, že někdo cizí plánuje něco na pozemcích ve vlastnictví někoho jiného. 

Výstaviště Brno. Foto: BVV

„DRFG ani A Plus nás nikdy nekontaktovaly, aby si zjistily skutečnosti. Považujeme jejich jednání za drzost,“ prohlásil Pokorný. A Plus je firma, která projektovala například univerzitní kampus v Bohunicích a aktuálně patří právě DRFG. Jejím vlastníkem je David Rusňák, manžel Petry Rusňákové, která je brněnskou radní. 

Podle informací projektanti přišli s nápadem, že v areálu vytvoří menší oplocený prostor. V pavilonu Z vidí příležitost pro kulturní a zábavní centrum. Rezidenční čtvrť nakreslili v okolí empírového Bauerova zámečku. „Je s podivem, že takto někdo uvažuje v momentě, kdy vedení města ústy primátora jasně prohlásilo, že nepřipustí developerský přístup,“ poznamenal Pokorný. 

Skupina DRFG sdělila, že s Veletrhy Brno dosud skutečně nejednala a je připravena jednat s městem. DFRG popírá, že by jeho snahy byly developerským zásahem. „Prezentovali jsme názor na možný budoucí vývoj areálu. Zároveň jsme vyjádřili připravenost podílet se na nalezení formy a na budoucí realizaci obnovy brněnského výstaviště,“ tlumočila vyjádření vedení DRFG Radka Tlachová z této společnosti. Deníku MF DNES Rusňák řekl, že Veletrhy mohou dosáhnout stejné výkonnosti na poloviční ploše a že má zájem se podílet na přeměně jako finanční partner. I pro něj je prý zásadní, aby nadále fungovalo výstavnictví. 

Vokřál je od začátku Vánoc na dovolené a k plánům DRFG se nevyjádřil. Opakovaně však prohlašoval, že město neudělá nic, co by jakkoli ohrozilo výstavní činnost, která je pro hospodaření společnosti klíčová. Předběžně mluvil pouze o větším zpřístupnění areálu veřejnosti, ovšem po dohodě s vedením firmy. Konkrétně mluvil pouze o stavbě tramvajové smyčky a nové hasičské stanice. 

Vedení Veletrhů je k jakýmkoliv větším zásahům do areálu skeptické. „Společnost nyní nepotřebuje žádné nemovitosti prodávat. Bylo by to neekonomické a nehospodárné. Navíc výstavní haly a infrastruktura jsou z 90 procent využité pro provoz,“ podotkl Pokorný. Podle ředitele Jiřího Kuliše jsou však Veletrhy připraveny diskutovat o jakémkoliv projektu, který nenaruší provoz a dává ekonomický a společenský smysl jako centrum VIDA! 

Tlachová z DRFG uvedla, že začíná „diskuse hledáním širšího společenského konsenzu při formulaci budoucího tvaru a formy oblasti takzvané Pisárecké kotliny“. Do ní patří také například rekreační areál Riviéra.

Další článek: ERP trendy pro rok 2016