Veletrhy potřebují jasný plán, upozorňuje Hospodářská komora ČR
Hospodářská komora České republiky připomíná skutečnost, že o veletrzích se nemluví v žádných vládních plánech na uvolňování opatření proti koronaviru. Přitom právě veletrhy mohou přispět k tolik potřebnému oživení průmyslu.
Inzerce
Co na toto téma říkají zainteresované strany?
„Veletrhy jsou důležité obchodní platformy, jsou nezbytné pro rychlé a udržitelné fungování ekonomiky a budou potřebné zejména nyní pro restart poškozeného průmyslu,“ zdůrazňuje Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR. „Strojírenský veletrh v Brně by měl být signálem pro obnovení poškozeného průmyslu a ekonomiky,“ uvádí generální ředitelka Svazu průmyslu ČR Dagmar Kuchtová.
„Po otevření obchodních center nevidíme důvod, proč by se nemohly rozjet veletrhy. Hobby markety byly otevřeny s poukazem na vysoké stropy, ale standardní výstavní pavilony mají výšku 12 metrů, což je mnohem více než v případě hobby marketů. Každý veletrh se liší případ od případu. Jsme připraveni podmínky každé jednotlivé akce nastavit s hygieniky,“ podotýká Jaroslav Bílek, tiskový mluvčí Veletrhů Brno.
„Bohužel veletržní sektor jako celek nikdo nebere vážně. Zatím jsme vyjádření expertní skupiny ani vládních představitelů k našim návrhům a připomínkám neobdrželi. Datum obnovení veletrhů je přitom klíčovým faktorem pro organizátory, ale hlavně pro vystavující firmy,“ zdůrazňuje Tomáš Kotrč, předseda profesního sdružení veletržního průmyslu SOVA ČR.
„Potřebujeme jasný signál, že veletrhy lze spustit opět ve druhé polovině roku od září. Do srpna žádné veletrhy na programu nejsou. Veletrhy ale nelze připravit přes noc, mají dodací lhůtu tři až pět měsíců. Vystavovatelé na ně připravují exponáty často celý rok,“ zdůrazňuje generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.
„Nelze srovnávat mezinárodní průmyslový B2B veletrh se zrušenou akcí Země živitelka, kterou navštěvuje široká zemědělská veřejnost na výstavišti zcela jiných parametrů,“ dodává Bílek v reakci na zrušení výstavy Země živitelka plánované na konec srpna.
„Přetrvávající zákaz konání veletrhů je pro nás a další pořadatele veletrhů a všechny firmy na nás navázané likvidační. Dosavadní podpůrné vládní programy nejsou pro nás zcela využitelné. Nemůžeme držet zaměstnanost bez perspektivy obnovení provozu. Vydržíme maximálně do léta,“ dodává Kuliš.
„Vliv veletrhů na městskou a regionální ekonomiku je velmi významný. Konání MSV je pro Brno zcela klíčové. Na Veletrhy Brno je navázáno téměř dva tisíce pracovních míst,“ podotýká primátorka města Brna Markéta Vaňková.