Velobel vyrábějící hustilky a zvonky na kola si vede dobře

Redakce Redakce
— vydáno 6. června 2016

Společnost Velobel ze Zlatých Hor na Jesenicku vyrábějící cyklistické hustilky, zvonky a další cyklistické doplňky, loni zvýšila tržby za prodej vlastních výrobků a služeb ze 44,5 milionu korun v roce 2014 na 52,4 milionu korun. Firmě zároveň vzrostl čistý zisk z 1,7 milionu korun v roce 2014 na 3,7 milionu korun.

Inzerce

Téměř polovinu tržeb firma získala v Česku, kde její tržby vzrostly o 2,3 milionu korun bezmála na 20 milionů korun. Zbývající část tržeb připadla na export a zakázky pro firmy, které podnikají v cyklistickém průmyslu, jako je například Shimano. 

Sídlo společnosti Velobel. Zdroj: Velobel
 

Firma Velobel v posledních letech díky oživení poptávky po jízdních kolech i antidumpingovým clům na dovoz tohoto sortimentu z Číny zvyšuje tržby. Například v roce 2011 utržila 35 milionů korun a poté její tržby každoročně vzrostly o několik milionů korun. 

Jednatel společnosti Velobel Zdeněk Kužma řekl, že zatímco před devíti lety evropský cyklistický průmysl zažíval velkou krizi, v posledních několika letech obor nabírá nový dech. Čínští výrobci kvůli růstu nákladů na pracovní sílu a materiál zdražují, takže stále více výrobců jízdních kol se podle něj obrací na evropské dodavatele. 

Firma Velobel ročně vyrobí zhruba 400 000 zvonků, více než půl milionu řídítek a na 250 000 klasických hustilek. Malé zvonky exportuje například do Německa a Nizozemska. Klasické velké zvonky jdou podle Kužmy dobře na odbyt v Česku, což souvisí s rostoucí oblibou městských kol. Velké zvonky jsou v módě i v Polsku a Maďarsku. Firma jich ročně vyrobí kolem 100 000. 

Velobel na trhu slaví úspěch také s klasickými hustilkami na jízdní kola, které dlouhá léta úspěšně odolávají dovozu malých cyklistických pump vyráběných v asijských továrnách. Hustilky firma také vyváží do Afriky a Jižní Ameriky. Značnou část tržeb firmy Velobel tvoří dodávky komponentů pro cyklistické náboje vyráběné koncernem Shimano. 

Cyklistický sortiment tvoří zhruba 60 až 70 procent tržeb Velobelu. Zbytek připadá na součástky pro nábytkářský průmysl. 

Společnost Velobel byla ve Zlatých Horách založena v roce 1996, kdy odkoupila pobočný závod bývalého výrobce jízdních kol Velamos. Velobel zaměstnává sedm desítek lidí a výrobky exportuje do dvou desítek zemí.

Další článek: Huisman vyrobil ve Sviadnově zatím svůj největší jeřáb