Vláda dnes bude jednat o čtyřech nových přehradách

Redakce Redakce
— vydáno 29. února 2016

Vláda dnes projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Kabinet Bohuslava Sobotky však o samotné stavbě přehrad zatím rozhodovat nebude, vyplývá z materiálu ministerstva zemědělství. Přehrady by měly pomoci se zásobováním vodou v době sucha.

Inzerce

„Cílem předkládaného materiálu není rozhodnout o tom, že mají být zahájeny stavby jednotlivých vodních děl, ale uložit příslušným orgánům úkol prověření realizovatelnosti záměrů, a to také s ohledem na územní plánování a ostatní složky, které do procesu vstupují,“ píše se v materiálu. Podle něj je nezbytné začít s přípravou již nyní, protože v ČR od prvního záměru k postavení obvykle uplyne 20 let. 

Virtuální prohlídka alektrárny Lipno. Foto: ČEZ

 Pěčínská nádrž by stála na Zdobnici v území Rychnova nad Kněžnou. Během sucha by posilovala zdroje v povodí horního a středního Labe pro zajišťování vodního zásobování Hradce Králové. Podle ministerstva by navíc při povodních mohla ochránit zástavbu podél řeky Zdobnice. O stavbě se podle materiálu uvažovalo již v roce 1902. „Následný původní záměr uvedený v již neplatném Směrném vodohospodářském plánu předpokládal výstavbu vodní nádrže s objemem 65,02 milionu m3 a zatopenou plochou dosahující téměř 250 hektarů,“ píše resort. Nyní se počítá s maximálním zatopením 80 hektarů s potenciálním objemem nádrže 17,1 milionu kubíků. 

Vlachovická přehrada by mohla stát na Vláře, kde by pomáhala se zásobováním pitnou vodou i pro Zlínsko a Uherskohradišťsko. „Počítá se s převodem vody ze Smolinky, Klobouckého potoka a Senice,“ píše ministerstvo. Lokalita zasahuje do pěti lokálních biokoridorů a tří lokálních biocenter s výskytem některých ohrožených druhů. 

Další dvě přehrady na Rakovnickém a Kolešovickém potoce jsou menší. Měly by pomáhat k nadlepšování průtoků při suchu a posílit tamní podzemní vody. Voda by také v nich mohla pomoci zemědělcům se závlahou. Ekonomické náklady na stavbu materiál neodhaduje. 

V České republice je nyní 65 lokalit, tzv. hájených míst, kde by se potenciálně mohly přehrady vytvořit. Všechna nejaktuálnější čtyři místa jsou minimálně zastavěná. 

Vláda loni v červenci schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady a počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody. 

Stát by například letos mohl modelově vyzkoušet na pilotním projektu na Rakovnicku, jak by fungovala státní správa při ohrožení suchem. Region je jednou z nejohroženějších oblastí, sucho tam dlouhodobě snižuje například výnosy plodin. Oblast také trpí požáry, město zakázalo během loňských letních měsíců vstup lidí do lesů.

Další článek: Železniční tunel u Plzně už má tři čtvrtiny prvního tubusu