Výkonné spojení systémů ALPHACAM a CABINET VISION při výrobě nábytku
„Software nezbytný pro každou profesionální truhlářskou firmu“ – to jsou slova Micka Cottera, ředitele společnosti Cumbria Kitchen and Bedroom Furniture ze severní Anglie.
Inzerce
Po deseti letech od implementace říkají, že si nedokáží představit vykonávat svou práci bez systému CABINET VISION. „Umožňuje nám přizpůsobit nebo změnit jakýkoliv díl během několika vteřin nebo vytvořit na zakázku cokoliv, co jsme dosud nevyrobili.“
Konstruktér může například navrhnout díl lemující odtah nebo bojler s velkým množstvím připojeného potrubí. „Dokud jsme neměli CABINET VISION, trvalo jednomu člověku několik dní, než všechno označil a vyvrtal díry. Nyní to máme hotové doslova za dvě minuty.“
Při použití tisíců komponent potřebných pro velkou kuchynivyzdvihuje pan Cotter funkci nesting v CABINET VISIONu jako skvělý nástroj nahrazující zdlouhavé výpočty pracovníka ve výrobě. Stroj jednoduše vyskládá díly na plotnu, přesně vyvrtá každou díru a vyfrézuje každou drážku, načež z CNC stroje vyjde de facto hotový díl.
Na speciální výrobky používají ALPHACAM, který pořídili na jejich původní CNC stroj již před 13 lety. „Tehdy to byla naše první zkušenost s CAD/CAM systémem a ačkoliv jsem věděl i o existenci CABINET VISIONu, chtěl jsem začít krůček po krůčku. Ovšem kdybych se měl rozhodovat teď a věděl bych, co vím, investoval bych do systému CABINET VISION okamžitě bez váhání. CABINET VISION totiž naprosto změnil způsob naší práce. Pokud bychom v období finanční krize od roku 2008 používali stále staré a časově náročné způsoby práce, bylo by pro nás velmi obtížné udržet společnost nad vodou.“
Společnost Cumbria si vyrábí většinu dílů svépomocí – od korpusů přes dveře, zásuvky až po dřevěné pracovní desky nebo desky z umělého kamene. Na výrobu korpusu využívají speciální voděodolnou laminovanou MDFku. Pohledové plochy lakují nebo dýhují.
Veškerá produkce firmy je zakázková, Cumbria nemá žádný katalog. „Můžeme vyrábět díly doslova jakýchkoli tvarů, výšek, šířek a hloubek, a jakékoli barvy," říká Mick Cotter.
ALPHACAM se používá také pro tvorbu rytin. „Všechny kuchyně a ložnice, které jsme vyrobili, mají na dvířkách vyryté logo naší společnosti. U kuchyní jej frézujeme na dvířka dřezové skříňky, v ložnicích na skříňové dveře. ALPHACAM je tedy také nedílnou součástí výroby každé naší kuchyně a ložnice.“
Navzdory výhodám ALPHACAMu je ale CABINET VISION tím zásadním článkem, který řeší specifické požadavky výroby ve společnosti Cumbria. Podle pana Cottera obsahuje malá kuchyně průměrně 200 dílců, což vychází přibližně na dvanáct ploten surového materiálu. U větších kuchyní počet dílců přesahuje číslo 500. U největších projektů se toto číslo posouvá nad tisícovou hranici. Kromě nářezových plánů pro korpusové dílce se v CABINET VISIONu optimalizují i díly pro zásuvky a dveře.
Podstatné pro společnost je, že tvorba návrhu v CABINET VISIONu je velmi rychlá. „Dokonce i malé kuchyně obsahují řadu specifických dílů, a i přesto to od počátečních projekčních prací až po odeslání podkladů k obráběcímu stroji trvá často jen méně než jednu hodinu. Návrh a příprava naší největší kuchyně s mnoha specifickými díly trvá v CABINET VISIONu přibližně půl dne. Jakmile je návrh hotový, jednoduše ho pomocí funkce Screen to Machine v CABINET VISIONu přenesu ze svého počítače do CNC routeru Dynamics, a mohu si být stoprocentně jistý, že každá součást bude vyrobena přesně a vše půjde sestavit bez sebemenších potíží.“
Mick Cotter závěrem říká, že CABINET VISION je nesmírně důležitý pro zásadní oblast jejich pracovního procesu: „Po obdržení poptávky provedeme měření u zákazníka a první návrh. Jakmile zákazník odsouhlasí návrh a cenu, náš pracovník přijede na místo dokončit měření veškerých dílů a identifikuje problémové části jako potrubí či hlubší výklenky. Poté se vše převede do kompletního návrhu v CABINET VISIONu a do výrobního procesu.“
Další článek: Crew Dragon úspěšně dopravil americké kosmonauty do vesmíru a zpět