Výroba obráběcích a tvářecích strojů v Česku stoupla

Redakce Redakce
— vydáno 7. září 2015

Výroba obráběcích a tvářecích strojů v České republice loni stoupla o 11 procent na 15,46 miliardy korun. O více než čtvrtinu se zvýšila produkce brousicích strojů a meziročně o 16 procent rostla také výroba tzv. obráběcích center. Vyplývá to ze zprávy o stavu oboru za loňský rok, kterou sestavil Svaz strojírenské technologie.

Inzerce

Vývoz obráběcích a tvářecích strojů loni zaznamenal růst o deset procent na 16,39 miliardy korun. Nejvíce stoupl export obráběcích center, jichž se vyvezlo v objemu o 26 procent více. Stroje pro broušení ve stejném období narostly o pětinu. Další rostoucí položkou byly soustruhy, naopak pokles statistiky zaregistrovaly u strojů pro vrtání, hoblování a celé skupiny tvářecích strojů. 

Foto: Kovosvit MAS

Z teritoriálního hlediska největší podíl na vývozu zaujímá Německo, následují Rusko, Čína, Slovensko a Polsko. Přestože Německo patří mezi největší odběratele, jeho podíl se meziročně snížil na rozdíl od růstu vývozu na čínský trh. Do výsledku loňského roku se také ještě nepromítla sankční opatření vůči Rusku a hodnoty vývozu do této země se v podstatě rovnají údajům z roku 2013. 

Z hlediska dovozu je největším partnerem opět Německo s podílem na dovozním trhu 40,8 procenta. O další příčky s podílem pod deset procent se dělí Itálie, Japonsko, Tchaj-wan, Švýcarsko a Jižní Korea. 

Česká republika zaujímá v produkci obráběcích a tvářecích strojů deváté místo v Evropě a 15. místo ve světě. V přepočtu na hlavu drží páté místo v Evropě a celosvětově jí patří osmá příčka. Další nárůst produkce a vývozu lze na základě dosavadních statistik očekávat i v dalším období, a to v důsledku celkového ekonomického oživení především v USA a v zemích Evropské unie.

Další článek: Tatrovka má nové diagnostické pracoviště za 40 milionů