Výroba obráběcích strojů podle odhadu loni klesla
Výroba obráběcích a tvářecích strojů, jako jsou například soustruhy, vrtačky nebo brusky, v Česku loni meziročně klesla zhruba o osm procent na 17,3 miliardy korun. Vývoz se snížil asi o pět procent na 16,5 miliardy korun. Vyplývá to z odhadů Svazu strojírenské technologie, které má ČTK k dispozici. Hlavním důvodem je podle něj pokles exportu do Ruska a Číny. Pro letošek svaz očekává mírné oživení výroby i vývozu.
Inzerce
Podle ředitele svazu Oldřicha Paclíka jsou čeští exportéři nuceni posilovat své obchodní aktivity na západních trzích, kde se ovšem může uplatnit jen vysoce konkurenceschopný výrobek se zajištěným servisem. "V krátkodobém horizontu nelze očekávat, že budou zázračně objeveny zcela nové trhy. To je v dnešní době pokročilé globalizace už téměř nemožné. Současně je vždy snazší a levnější navazovat na dřívější obchodní kontakty než začínat někde zcela od nuly," uvedl Paclík.
Uplatnění českých výrobků podle něj roste například v Polsku, v poslední době se zvyšuje také vývoz do USA. "Ve srovnání s ostatními exportéry, například s Německem, Itálií nebo Rakouskem, byly v posledních letech hodnoty našeho vývozu do USA minimální. Na tento vysoce náročný trh ale dodávala v minulosti své produkty řada českých firem a je zde tudíž šance na dobré jméno českých obráběcích strojů v Americe navázat," doplnil Paclík.
Příkladem čistě proexportní firmy je brněnský koncern ZKL, který vyrábí ložiska. Firma aktuálně vyváží do 74 zemí světa a má zhruba 220 zákazníků. Loni měla největší obrat v Indii, roste ale i na Dálném východě nebo v Jižní Americe. "Poklesy v některých zemích, jako jsou Čína a Rusko, vykrýváme růstem jinde, abychom zachovali náš obrat a využití našich výrobních kapacit," dodal generální ředitel firmy Jiří Prášil.
Svaz strojírenské technologie v současné době sdružuje 46 firem z Česka a Slovenska. V České republice pokrývají podniky sdružené ve svazu více než 70 procent výroby obráběcích a tvářecích strojů. V absolutním objemu výroby patřilo loni Česku 15. místo na světě, nejlepší byly Čína, Japonsko a Německo. V přepočtu na obyvatele bylo Česko dokonce osmé.