Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor
Jak se pohyb větru přenáší z listů větrné elektrárny na turbínu, co se skrývá uvnitř jaderného reaktoru, nebo jak se chová pára v parogenerátoru? Nové stavebnice z 3D tiskárny to názorně předvedou.
Inzerce
Data pro tisk jsou zdarma k dispozici pro celkem šest věrných modelů různé obtížnosti, ty nejpropracovanější mají i otočné díly. Skupina ČEZ unikátní stavebnice představila u příležitosti nového školního roku na svém vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz.
Stačí běžná 3D tiskárna, šikovné ruce a pár desítek hodin trpělivé práce a můžete se stát vlastníkem turbíny, větrné elektrárny, nebo rovnou celého Temelína. S novým školním rokem totiž Skupina ČEZ spouští unikátní projekt stavebnice energetických zařízení pro 3D tiskárny. Detailně propracované modely v částečném řezu jsou určené zejména jako výukové pomůcky pro pochopení principů výroby elektřiny v různých typech elektráren, potěší ale i všechny technické fandy, modeláře a kutily.
„Dlouhodobě se soustřeďujeme na spolupráci se školami, snažíme se naši práci popularizovat a sledovat současné trendy. Kombinace digitalizace, moderní technologie 3D tisku a princip stavebnice jde právě tímto směrem. A věřím, že tento projekt zaujme děti, stejně jako rodiče,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Jaderné energetice je ostatně věnováno hned několik z nabízených modelů.
Nejnovější projekt je k dispozici na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz ve formě STL dat pro 3D tiskárny (ZDE), ke stažení zdarma. Zájemci si mohou vybírat ze šesti modelů různé náročnosti: Kaplanova turbína, větrná turbína, jaderný reaktor, parogenerátor, parní turbína a areál Jaderné elektrárny Temelín s chladicími věžemi. Nejjednodušší stavebnice má jen dva komponenty, naopak ta nejsložitější potrápí celkem 73 dílky. U každého modelu najdou uživatelé podrobný návod na sestavení, u vybraných pak i video-nápovědu. Některé stavebnice mají i otočné části, což z nich dělá ideální názorné učební pomůcky. Tisk jednotlivých součástí zvládnou běžné domácí tiskárny střední cenové kategorie. V řadě středních průmyslových škol už ale mají k dispozici i dražší výkonné stroje, díky kterým mohou tisknout stavební dílky i ve větším měřítku.
Vzdělávací program Svět energie založila energetická společnost ČEZ v roce 1992 s cílem zvýšit zájem dětí a mládeže o studium technických oborů a následně o zaměstnání v oblasti energetiky. Učitelům, studentům i široké veřejnosti nabízí širokou paletu vzdělávacích materiálů, úzce spolupracuje s více než 80 středními a vysokými školami a již 15 let sdružuje pedagogy vyučující přírodovědné předměty v Klubu Světa energie. Zájem studentů o fyziku podporuje ČEZ také prostřednictvím populární soutěže „Vím proč“ o nejlepší video zobrazující fyzikální pokus. Skupina ČEZ je dlouholetým partnerem Zlatého Ámose a matematických a fyzikálních olympiád.
Další článek: O operátory CNC strojů je stále nouze. Situace je stejná jako před pandemií