Z Festa vylétli bioničtí motýli. Váží pouhých 32 gramů

Petr Juchelka Petr Juchelka
— vydáno 9. října 2017

Z vývojového oddělení Bionic Learning Network společnosti Festo před nedávnem vylétli motýli eMotionButterflies. Ohromili návštěvníky hannoverského veletrhu a rozvířili prach v talkshow Jimmiho Fallona. Přestože sbírají obdivné pohledy všude, kam vlétnou, jejich cíl je mnohem vyšší. Firma plánuje, aby se motýli stali součástí továrny budoucnosti.

Křídla motýlů z tenkých uhlíkových nosníků mají 50 centimetrů. Přesto dokáží šetřit prostor a nejsou nároční na spotřebu materiálu. Váží pouhých 32 gramů a létají stejně hbitě jako ti opravdoví. Jejich ladných pohybů docílili vývojáři spojením křídel s motory. Ta zadní drží u trupu pomocí kloubu, který jim navíc propůjčuje funkci kormidla. Aerodynamické vlastnosti jsou vyladěné díky vzduchovým mezerám mezi křídly a pružné výplni z kondenzátorového papíru.

Každý motýl je sledován prostřednictvím GPS a sehraný tým z nich dělá jeden centrální počítač a deset kamer rozmístěných v prostoru. Protože má řídicí jednotka přehled o přesné poloze každého z nich, nehrozí motýlům vzájemné srážky ani nárazy do okolních předmětů. Pokud se dostanou do blízkosti lidského těla, elegantně se jim vyhnou.

Do sbírky motýlů se sice nehodí, ale v továrnách budoucnosti se s nimi počítá. Na svých křídlech přináší spoustu inspirací – třeba pro aplikace průmyslové logistiky. Za pár let budou centrálně řízené systémy vypadat možná jinak. Jejich cesta do chytrých továren však povede přes modré třepotání. Bioničtí motýli jsou dalším důkazem toho, že dobré nápady se vznáší všude kolem nás.

Další článek: Bezkontaktní laserová stanice Lastic opracovává plastové výlisky