Zaoceánskými loděmi se vinou kilometry kabelů a energetických řetězů
Zaoceánské lodě lze vnímat jako plovoucí města, která zvou hosty do svých bazénů, divadel, restaurací a sportovišť. To představuje ohromné množství energie, kterou je potřeba přenášet. Starají se o to kilometry flexibilních kabelů, jejichž délka jde do desítek kilometrů.
Inzerce
Flexibilní kabely a energetické řetězy do zaoceánských lodí dodává také litoměřická firma HENNLICH. „Například v loňském roce jsme dodávali flexibilní kabely a energetické řetězy pro dvě zaoceánské lodě Costa Firenze a AIDA Costa. Jen flexibilní kabely dosáhly na jedné z lodí 50 kilometrů, energetické řetězy pak tři kilometry délky,“ popisuje Jindřich Kollár, produktový manažer pro flexibilní kabely a energetické řetězy igus ve firmě HENNLICH.
Jednou z lodí, na níž firma HENNLICH připravovala projekt s energetickými řetězy igus, byla loď AIDA Costa. Ta pojme až 6 600 pasažérů, o které se stará zhruba 1 500hlavý personál. Výstavba této lodi vyšla 700 milionů eur (asi 1,8 miliardy korun).
Stejné kabely a energetické řetězy, kterými byly vybaveny zmíněné lodě, dodává litoměřická firma nejčastěji pro potřeby divadelní techniky. Využívají se především pro opony, ale i pro úpravy částí pódií. „Na divadelní techniku se využívají především energetické řetězy určené pro vysoké zatížení, tady řada E4.1. Mají při dlouhých délkách vysokou pevnost a zároveň se vyznačují vysokou samonosnou délkou. Navíc díky speciálním brzdám jsou velmi tiché, což je pro divadelní techniku také důležité,“ podotkl Jindřich Kollár.
Další článek: Soutěž pro firmy Czech Industry Challenge se zapojením univerzit